O Γαιτάνος αυτοί που τον προσκαλουν και αυτοι που τον ανεχον

Ανοιχτή συζήτηση για θέματα εκτός των Θεματικών Ενοτήτων.
Άβαταρ μέλους
thanosieros
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Μαρ 2009, 19:19

O Γαιτάνος αυτοί που τον προσκαλουν και αυτοι που τον ανεχον

Δημοσίευση από thanosieros »

Αγαπητοί συνάδελφοι!Παραθέτω τα σχόλια από την τηλεφημερίδα zougla.gr και τα όσα εξοργιστικά αναφέρονται:
<<Βουίζει η Γλυφάδα με το τροπάριο της… Κασσιανής, το οποίο για να ακουστεί ανήμερα του Πάσχα από τον Πέτρο Γαϊτάνο στην Εκκλησία του Αγίου Κωνσταντίνου, θα κοστίσει, ούτε λίγο ούτε πολύ, 38.000 ευρώ.
Ο σάλος που ξέσπασε στο δημοτικό συμβούλιο, ανάγκασε το Δήμαρχο Γλυφάδας να πει ότι δεν ήξερε τίποτα για το συγκεκριμένο ποσό και ότι τη συμφωνία έκλεισε η σύμβουλος της δημοτικής Αρχής και πρώην τραγουδίστρια, Μπέσσυ Αργυράκη.
Η κυρία Αργυράκη έκανε λόγο για ένα μοναδικό, εξαίρετο καλλιτέχνη που όμοιός του δεν υπάρχει πουθενά, διευκρινίζοντας ότι την προηγούμενη μέρα της εκδήλωσης, ο Πέτρος Γαϊτάνος θα είναι στο Μέγαρο Μουσικής! «Και την επομένη, θα είναι σε μας και θα δώσει με τη χορωδία του (και τα 38.000 ευρώ) τον καλύτερό του εαυτό!», είπε για να δικαιολογήσει την «τσουχτερή» τιμούλα του αοιδού.
Ο πρώην δήμαρχος, Στέλιος Λανδράκης, διευκρίνισε ότι την ημέρα των Βαΐων ο τραγουδιστής έχει κλείσει αλλού με 14 χιλιάδες και από εμάς ζητάει 38χιλιάδες ευρώ. «Η μεγάλη φωνή του ελληνικού τραγουδιού, Δημήτρης Μητροπάνος, κοστίζει 20 χιλιάδες και ο Γαϊτάνος θέλει τα διπλάσια;», σχολίασε ο κύριος Λανδράκης.>>
Οι δικές μου απορίες είναι:Από πότε κανονίζει μια δημοτική σύμβουλος ποιός θα ψάλλει και πότε σε κάποιον Ναό;Γνωρίζει ο μητροπολίτης το γεγονός;Τι κάνουν οι ιερείς;Υπάρχει συνάδελφος ιεροψάλτης που δεν θα πετούσε στα μούτρα και συγχωρείστε μου την εκφραση, την παραίτηση του ενώπιον της επιτροπής του Ναού συμπεριλαμβανομένων και των ιερέων αν θα μάθαινε κάτι τέτοιο;Πως είναι δυνατόν ολόκληρη η κοινότητα των ιεροψαλτών να μην αντιδρά σε τέτοια φαινόμενα;
Από πότε οι εκκλησίες μας λειτουργούν με νοοτροπία σκυλάδικου ,που πρέπει να κλείσει εγκαίρως το μεγάλο όνομα, για να φέρει κόσμο;Εγώ ειμαι υπερβολικός ή κάποιοι έχουν υπερβεί το μέτρο;
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: O Γαιτάνος αυτοί που τον προσκαλουν και αυτοι που τον αν

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Αγαπητε thanosierosε
Συγχαρητηρια για την αναδημοσιευση .
Προσωπικα εγκρινω και επαυξανω και ουδεν αλλο σχολιο .
Φιλικα Β.Λ.
Άβαταρ μέλους
tassaras
Νέος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Απρ 2009, 22:58

Απ: O Γαιτάνος αυτοί που τον προσκαλουν και αυτοι που τον αν

Δημοσίευση από tassaras »

Όταν υπάρχει στοιχειώδης έλλειψη της παράδοσής μας... Φευ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζήτηση”