Κατανυκτικός Εσπερινός: τέλεση σε μια μόνο ενορία

Θέματα για την λειτουργική πράξη και ευταξία της Εκκλησίας, και για σχετικούς Ιερούς Κανόνες.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Κατανυκτικός Εσπερινός: τέλεση σε μια μόνο ενορία

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητοί φίλοι,

είναι διαδεδομένη σε σας (στην περιοχή σας) η κακή (κατά την γνώμη μου) συνήθεια να μαζεύονται αρκετές ενορίες σε μια μόνο ενορία για τους κατανυκτικούς εσπερινούς; Το πρόβλημα γίνεται μεγαλύτερο σε περιοχές με αραιές ενορίες, όπου οι ενορίτες χρειάζεται να ταξιδεύψουν αρκετή ώρα (στο δε εξωτερικό, μπορεί ενορίτης να χρειαστεί να ταξιδέψει και 1:30' ώρα με τ'αυτοκίνητο για να πάει στον κατανυκτικό, την στιγμή που η ενορία του είναι 25' μακρυά).

Τι έγιναν τότε οι ενορίες για να διευκολύνουν τους πιστούς και να μην χρειάζεται να ταξιδεύουν χιλιόμετρα; Ρωτάνε οι ευλογημένοι αρχιερείς και ιερείς (που κάνουν αυτό το πράγμα) αν ο κάθε ενορίτης μπορεί να πάει τόσο μακρυά για να παρακολουθήσει τον κατανυκτικό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 16 Μαρ 2008, 06:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Re: Κατανυκτικός Εσπερινός: τέλεση σε μια μόνο ενορία

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Στην περιοχή μου και στο Ηράκλειο της Κρήτης γενικότερα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Μια τέτοια κίνηση μοιάζει με την ενοποίηση των ταμείων (!) με μόνη διαφορά ότι αυτό γίνεται εξ αρχής για την δυσκόλευση των πιστών (τώρα θα μου πείτε η ενοποίηση έχει κανέναν σκοπό διευκόλυνσης, αλλά λέμε τώρα...)
Τσακίρογλου Χρήστος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά και Κανονολογικά θέματα”