"Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος"

Τυπικόν του Όρθρου
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

"Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος"

Δημοσίευση από dkalpakidis »

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για τα δύο αυτά αναστάσιμα τροπάρια που αντικαθιστούν τα απολυτίκια στο τέλος της μεγάλης δοξολογίας τις Κυριακές.
Στο Νέον Εγκόλπιον της Εκκλησίας αναγράφονται και οι ήχοι τους. "Σήμερον σωτηρία" ήχος δ', και "Αναστάς εκ του μνήματος" ήχος β', ενώ και το Τυπικόν της Ελλαδικής Εκκλησίας υιοθετεί την διάταξη αυτή.
Όσο αφορά το δεύτερο τροπάριο υπάρχει και η παράδοσις του πλ δ' ήχου.
Όμως το τροπάριον αυτό το συναντούμε και ως αναστάσιμο κάθισμα την εβδομάδα των μυροφόρων σε ήχο β'.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dkalpakidis την 07 Ιουν 2008, 14:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: "Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος"

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αυτή η Παρακλητική στο τέλος του πλ. τετάρτου ήχου, έχει το μεν Σήμερον σωτηρία σε ήχον δ', το δε Αναστάς εκ του μνήματος σε ήχο πλ. δ'.

Εδώ σε πλ. δ' από τον γ. Δοσίθεο Κατουνακιώτη:
Kuriakh_meta_Dojologia.pdf
Εγώ νομίζω θεσπίστηκε σε ήχο πλάγιο, επειδή το Αναστάς εκ του μνήματος ψάλλεται όταν έχουμε πλάγιο ήχο.

φιλικά,
παναγιώτης.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Re: "Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος"

Δημοσίευση από dkalpakidis »

panayiotis έγραψε:Αυτή η Παρακλητική στο τέλος του πλ. τετάρτου ήχου, έχει το μεν Σήμερον σωτηρία σε ήχον δ', το δε Αναστάς εκ του μνήματος σε ήχο πλ. δ'.

Εδώ σε πλ. δ' από τον γ. Δοσίθεο Κατουνακιώτη:
Kuriakh_meta_Dojologia.pdf
Εγώ νομίζω θεσπίστηκε σε ήχο πλάγιο, επειδή το Αναστάς εκ του μνήματος ψάλλεται όταν έχουμε πλάγιο ήχο.

φιλικά,
παναγιώτης.
Νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει το ΘΕΜΑ στο yahoo.
Υπάρχει κάποιο κενό στο όλο θέμα.
Αν έχεις δες λίγο και τα Ζητήματα Τυπικού του π.Γεωργίου Ρήγα, το Πεντηκοστάριον στην εβδομάδα του β' ήχου αλλά
και το Νέον Εγκόλπιον που το έχει σε ήχο β'.
Άβαταρ μέλους
Σταύρος
Νέος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Απρ 2008, 00:39

Απ: "Σήμερον σωτηρία" και "Αναστάς εκ του μνήματος"

Δημοσίευση από Σταύρος »

Το βασικό είναι να λέγεται το Αναστάς εκ του μνήματος. Ο ήχος, είναι λεπτομέρειες :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σταύρος την 09 Ιουν 2008, 17:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τυπικόν Όρθρου”