Τα Μηναία της Ρώμης

Λειτουργικά Βιβλία, Φυλλάδες, περί των ύμνων, τροπαρίων της Εκκλησίας (διορθώσεις, επισημάνσεις, κτλ.)
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Ανοίγω ένα νέο θέμα εδώ για να μοιραστώ σιγά-σιγά με τα εκλεκτά μέλη του forum τα λεγόμενα "Μηναία της Ρώμης".

Δεν ξέρω πολλά για αυτές τις εκδόσεις. Έγιναν στα τέλη του 19ου αι., είναι αρκετά επιμελημένες, έχουν βασιστεί (όπως διαβάζουμε στις πρώτες σελίδες κάποιου τόμου της σειράς) σε αρχαιότατα χειρόγραφα (χφφ) και είναι αξιοσημείωτο ότι πέρα από την φιλολογική στίξη υπάρχει και μουσικός χωρισμός των περιόδων του κειμένου με αστερίσκο.

Είχα ακούσει, και δεν ξέρω αν αληθεύει, ότι πιθανόν να υπάρχουν εντός τους επιρροές από την ουνιτική λατρευτική τάξη, αλλά εάν είναι βασισμένα σε πολύ παλαιά χφφ μάλλον απίθανο μου φαίνεται αυτό.

Όποιος φίλος αναγνώστης έχει ειδικότερη γνώση του θέματος, ας την μοιραστεί μαζί μας, γιατί έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πιθανόν τα μηναία αυτά να απετέλεσαν μια πρώτη απόπειρα για κριτική έκδοση των λατρευτικών μας βιβλίων, που νομίζω ότι ήρθε καιρός πλέον να επιχειρηθεί από ειδικούς επιστήμονες-λειτουργιολόγους και στην πατρίδα μας, με την ευλογία πάντα και την υποστήριξη της ποιμενούσης Εκκλησίας.

Δυστυχώς, οι περισσότερες (και καλύτερες) κριτικές εκδόσεις λειτουργικών και λατρευτικών μας κειμένων έχουν γίνει από ξένους, και ιδιάιτερα Ρωμαιοκαθολικούς. Ας μη ξεχνάμε ότι η πρώτη και μόνη, μέχρι στιγμής, προσπάθεια για κριτική έκδοση Ευχολογίου είναι αυτή του Jacque Goar στα μέσα του 17ου αι. και παραμένει μέχρι σήμερα σημείο αναφοράς.

Ξεκινώ εδώ με το Τριώδιον και σιγά-σιγά (λόγω περιορισμένης ταχύτητας στην σύνδεσή μου στο inrternet) θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα.

Σε καλή μεριά!
http://www.mediafire.com/?emjlju3rmze
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Ανεβάζω άλλον ένα τόμο για τους μήνες Ιανουάριο-Φεβρουάριο.

http://www.mediafire.com/?zevmyzm4mim

Σε καλή μεριά!

πΝ
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
konman

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από konman »

nmnovice00 έγραψε:Ανοίγω ένα νέο θέμα εδώ για να μοιραστώ σιγά-σιγά με τα εκλεκτά μέλη του forum τα λεγόμενα "Μηναία της Ρώμης".

Δεν ξέρω πολλά για αυτές τις εκδόσεις. Έγιναν στα τέλη του 19ου αι., είναι αρκετά επιμελημένες, έχουν βασιστεί (όπως διαβάζουμε στις πρώτες σελίδες κάποιου τόμου της σειράς) σε αρχαιότατα χειρόγραφα (χφφ) και είναι αξιοσημείωτο ότι πέρα από την φιλολογική στίξη υπάρχει και μουσικός χωρισμός των περιόδων του κειμένου με αστερίσκο.

Είχα ακούσει, και δεν ξέρω αν αληθεύει, ότι πιθανόν να υπάρχουν εντός τους επιρροές από την ουνιτική λατρευτική τάξη, αλλά εάν είναι βασισμένα σε πολύ παλαιά χφφ μάλλον απίθανο μου φαίνεται αυτό.

Όποιος φίλος αναγνώστης έχει ειδικότερη γνώση του θέματος, ας την μοιραστεί μαζί μας, γιατί έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Πιθανόν τα μηναία αυτά να απετέλεσαν μια πρώτη απόπειρα για κριτική έκδοση των λατρευτικών μας βιβλίων, που νομίζω ότι ήρθε καιρός πλέον να επιχειρηθεί από ειδικούς επιστήμονες-λειτουργιολόγους και στην πατρίδα μας, με την ευλογία πάντα και την υποστήριξη της ποιμενούσης Εκκλησίας.

Δυστυχώς, οι περισσότερες (και καλύτερες) κριτικές εκδόσεις λειτουργικών και λατρευτικών μας κειμένων έχουν γίνει από ξένους, και ιδιάιτερα Ρωμαιοκαθολικούς. Ας μη ξεχνάμε ότι η πρώτη και μόνη, μέχρι στιγμής, προσπάθεια για κριτική έκδοση Ευχολογίου είναι αυτή του Jacque Goar στα μέσα του 17ου αι. και παραμένει μέχρι σήμερα σημείο αναφοράς.

Ξεκινώ εδώ με το Τριώδιον και σιγά-σιγά (λόγω περιορισμένης ταχύτητας στην σύνδεσή μου στο inrternet) θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα.

Σε καλή μεριά!
http://www.mediafire.com/?emjlju3rmze

Π.Νικολαε ευχαριστουμε πολυ! :smile2:
Άβαταρ μέλους
Ioannis R
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Φεβ 2008, 20:31

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από Ioannis R »

nmnovice00 έγραψε: Ξεκινώ εδώ με το Τριώδιον και σιγά-σιγά (λόγω περιορισμένης ταχύτητας στην σύνδεσή μου στο inrternet) θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα.

Σε καλή μεριά!
http://www.mediafire.com/?emjlju3rmze
Ανεβάζω ξανά το Τριώδιον καθ' ότι ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί πλέον. Μήπως έχει κανείς και το Μηναίον Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου να το ανεβάσει και αυτό;
Το Τριώδιον και σε Mediafire http://www.mediafire.com/?34y1v2s9wei441m.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioannis R την 21 Σεπ 2010, 15:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Σας ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Το είχα ξεχάσει τελείως...

Θα τα ανεβάσω σιγά-σιγά όλα.
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
Ioannis R
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Φεβ 2008, 20:31

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από Ioannis R »

nmnovice00 έγραψε:Σας ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Το είχα ξεχάσει τελείως...

Θα τα ανεβάσω σιγά-σιγά όλα.
Εμείς ευχαριστούμε για την προσφορά αυτή π. Νικόλαε. Την ευχή σας.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Όπως είδα, στο Ψαλτολόγιον, ο π. Μάξιμος ανέλυσε ότι όντως είναι επηρρεασμένα από την ουνιτική λατρευτική πράξη. Δηλαδή, τα βιβλία αυτά είναι Ουνιτικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 04 Απρ 2014, 20:39, έχει επεξεργασθεί 8 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Τα Μηναία της Ρώμης

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Βλέπω ότι έχουν ανέβει εδώ http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=594. Οπότε...
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υμνολογία”