Μπουσδέκης Κωνσταντίνος

kostaeri
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Μπουσδέκης Κωνσταντίνος

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Ανεβάζω εδώ το Κεκραγάριο Ιακώβου Πρωτ. σε δ' άγια, από τον Κωνσταντίνο Μπουσδέκη, Αριστερό Ψάλτη του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου Αμαρουσίου και συνιδρυτή (μαζί με τον Κων/νο Φωτόπουλο) του "Σχολείου Ψαλτικής" Αμαρουσίου. Είναι ζωντανή ηχογράφηση από αγρυπνία (εξ'ού και το "ποτ πουρί" ισοκρατημάτων που ακούγεται από πίσω :biggrin3: ).

Κατά την γνώμη μου, ο Κώστας είναι από τους καλλιφωνότερους και τεχνικότερους νέους ψάλτες σήμερα. Έχει πολύ βαθειά γνώση της προφορικής παραδόσεως και πολύ καλό χειρισμό όλων των κλασσικών-παλαιών, αλλά και των νεωτέρων θέσεων, και αυτό του δημιουργεί μεγάλη άνεση και ευχέρεια στην εκτέλεση κάθε είδους μέλους. Τον βοηθά και η πολύ καλή φωνή του.

Καλή ακρόαση!

(Κώστα, ελπίζω να μη θυμώσεις...)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Μπουσδέκης Κωνσταντίνος

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ευχαριστούμε πάτερ Νικόλαε, πολύ καλός είναι. Οι καλύτερες μου ευχές για τον κ. Μπουσδέκη και εσάς.

εύχεσθε.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
kostaeri
Νέος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Ιουν 2010, 16:20

Απ: Μπουσδέκης Κωνσταντίνος

Δημοσίευση από kostaeri »

H "απάντηση", από τον μουσικολογιώτατο π. Νικόλαο, του οποίου οι γνώσεις (ευτυχώς) δεν περιορίζονται μόνο στον θεωρητικό τομέα... Είναι εμφανές ότι η γνώση των κλασικών θέσεων απελευθερώνει τον ψάλτη και του δίνει απεριόριστες εναλλακτικές...

πατερ δεν πειράζει, αν και ξέρεις ότι δεν το προτιμώ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
dimskrekas
Νέος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 11:16

Απ: Μπουσδέκης Κωνσταντίνος

Δημοσίευση από dimskrekas »

nmnovice00 έγραψε:
Κατά την γνώμη μου, ο Κώστας είναι από τους καλλιφωνότερους και τεχνικότερους νέους ψάλτες σήμερα. Έχει πολύ βαθειά γνώση της προφορικής παραδόσεως και πολύ καλό χειρισμό όλων των κλασσικών-παλαιών, αλλά και των νεωτέρων θέσεων, και αυτό του δημιουργεί μεγάλη άνεση και ευχέρεια στην εκτέλεση κάθε είδους μέλους. Τον βοηθά και η πολύ καλή φωνή του.

Καλή ακρόαση!
Όχι μόνο κατά τη γνώμη σου πάτερ Νικόλαε... Ο φίλτατος Κώστας είναι όντως εξαιρετικός φωνητικά και εκτελεστικά. Το ίδιο ισχύει και για τον ψάλλοντα το Κατευθυνθήτω....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimskrekas την 19 Σεπ 2010, 00:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Μπουσδέκης Κωνσταντίνος

Δημοσίευση από nmnovice00 »

dimskrekas έγραψε: Όχι μόνο κατά τη γνώμη σου πάτερ Νικόλαε... Ο φίλτατος Κώστας είναι όντως εξαιρετικός φωνητικά και εκτελεστικά. Το ίδιο ισχύει και για τον ψάλλοντα το Κατευθυνθήτω....
Δημήτρη, σε ευχαριστώ (έστω και καθυστερημένα)!

Αλίμονο. Ο Κώστας δεν χρειαζόταν εμένα για προβολή. Εγώ απλά τον γνώρισα αρκετά αργά.

Όσο για το κατευθυνθήτω, άλλα τα μάτια του λαγού...
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μπουσδέκης Κωνσταντίνος”