Κοινωνικόν Κυριακής Αγίων Πατέρων

Τυπικόν της θείας Λειτουργίας
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Κοινωνικόν Κυριακής Αγίων Πατέρων

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σήμερα όλα τα Τυπικά (Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, Εκκλησίας της Ελλάδος, κ. Αποστόλου Παπαχρήστου) έχουν Κοινωνικόν «Αινείτε», προφανώς συμφωνώντας με το ΤΜΕ, σ. 85.

Τα μηναία ΦΩΣ, Βενετία 1863, 1889, έχουν «Εις μνημόσυνον αιώνιον».

(Ας σημειωθεί ότι ο π. Γ. Ρήγας υιοθετεί δύο Κοινωνικά, «Αινείτε» και «Εις μνημόσυνον αιώνιον»)

Τι γίνεται εδώ; Ποιο είναι το σωστό;

Από μια ολιγόλεπτη μελέτη παρατηρώ τα εξής (δεν έχω υπ' όψιν μου παραπλήσιο θέμα, ούτε έχω όλη την βιβλιοθήκη μου να την συμβουλευτώ· παρακαλώ παραπέμψτε με αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο):

Οι Πατέρες της Κυριακής των Αγίων Πατέρων, είναι επισήμως εορταζόμενοι κατά το ΤΜΕ (ικανές πληροφορίες για την κατάταξη των Αγίων, κ.α., υπάρχουν στο βιβλίο μου ΤΟΕ, επίσης δες και εδώ), οπότε πάμε στο ΤΜΕ σε αντίστοιχες ημέρες επισήμως εορταζομένων Αγίων, να δούμε τι λέει.

π.χ. 26/10, 6/12, εν Κυριακή το ΤΜΕ έχει Κοινωνικόν «Αινείτε».

Αλλά, π.χ. 29/6, 30/6, 30/11, 30/1, εν Κυριακή το ΤΜΕ έχει Κοινωνικόν «Εις πάσαν την γην». Επίσης 8/11, εν Κυριακή, το ΤΜΕ έχει Κοινωνικόν «Ο ποιών τους Αγγέλους».

Συνεπώς το ΤΜΕ κάνει όντως εξαιρέσεις και δεν έχει Κοινωνικόν «Αινείτε» στις παραπάνω Κυριακές (δεν ψάξαμε περισσότερο).

Ίσως θα πρέπει να είχε το ΤΜΕ για όλους τους επισήμως Εορταζομένους Αγίους εν Κυριακή, να ψάλλεται το Κοινωνικόν αυτών, αντί του «Αινείτε», ώστε να μην παρατηρούνται αυτές οι «ξενίζουσες» διαφορές.

ΠΠ
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Κοινωνικόν Κυριακής Αγίων Πατέρων

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Το Τυπικόν του Αγίου Σάββα του 1685 στο Μηνολόγιον έχει, σελ. κζ': «Κοινωνικόν το εις τους Αρχιερείς», ενώ αργότερα στο βιβλίο, στα απορούμενα ο Ιερομόναχος Μάρκος έχει, σελ. ρξα': «Κοινωνικόν. Αινείτε τον Κύριον εκ των Ουρανών, και Εις μνημόσυνον αιώνιον».
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
giorgis
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Αύγ 2010, 08:24

Απ: Κοινωνικόν Κυριακής Αγίων Πατέρων

Δημοσίευση από giorgis »

Στό Ἅγιον Ὄρος, σ᾿ αὐτές τίς περιπτώσεις λένε καί τά δύο.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Κοινωνικόν Κυριακής Αγίων Πατέρων

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σᾶς εὐχαριστῶ. Καλὸ θὰ ἦταν νὰ βλέπαμε τὶ λένε στὸ συγκεκριμένο σημεῖο τὸ ΤΑΔ καὶ τὸ ΤΑΣ (2010) τοῦ γ. Δοσιθέου καὶ τὸ ΣΤ, ἀλλὰ πρὸς τὸ παρὸν ἡ πρόσβασή μου στὰ ἐν λόγῳ βιβλία εἶναι ἀδύνατη.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Ioannis R
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 23 Φεβ 2008, 20:31

Απ: Κοινωνικόν Κυριακής Αγίων Πατέρων

Δημοσίευση από Ioannis R »

ΤΑΣ (2010): Κεφ. ΙΓ΄ (Οκτώβριος) «Κοινωνικόν το εις Αρχιερείς» (28) . Υποσημ. 28: Κοινωνικά δύο «Αινείτε» και «Εις μνημόσυνον».

Κεφ. ΚΕ΄ (Ιούλιος) Κοινωνικόν «Εις μνημόσυνον».

Απορ. ΝΘ΄ (Ιούλιος) Κοινωνικόν «Εις μνημόσυνον».

ΣΤ: παρ. 346: Κοινωνικόν «Αινείτε» [και «Εις μνημόσυνον»]. Στην εορτή του Ιουλίου παραπέμπει στην διάταξη του Οκτωβρίου.

Δεν έχω πρόσβαση σε ΤΑΔ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τυπικόν θείας Λειτουργίας”