Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Μουσικά Κείμενα της Μεγάλης Εβδομάδος
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.
Σε κάποιο μουσικό βιβλίο, είχα συναντήσει ως επίλογο, μία ερμηνεία της Αργής Κασσιανής του Πέτρου (θεωρήται δε και του Δανιήλ, αλλά προσωπικά δίνω τα εύσημα στον μεταφορέα της παράδοσης, εφόσον με την υπογραφή του έγινε γνωστό το μέλος). Η ανάλυση αυτή, ερμήνευε κατά λέξή ή φράση, την θεολογική εικόνα που ήθελε η ποιήτρια να μεταφέρει, και πως αυτή υλοποιήται μέσα από τη χρήση των μουσικών θέσεων όπως είναι δομημένες σε αυτή την απίστευτη σύνθεση. Δυστυχώς το βιβλίο αυτό το έχω χάσει, έχω κάνει άνω κάτω την βιβλιοθήκη μου, αλλά εις μάτην... Εάν κάποιος φίλος το έχει, θα ήταν ευχής έργον να μας μεταφέρει εδώ την σημαντική αυτή εργασία.
Ευχαριστώ.
Τσακίρογλου Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:43

Re: Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Δημοσίευση από Apostolos »

Xristos Tsakirogloy έγραψε:Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.
Σε κάποιο μουσικό βιβλίο, είχα συναντήσει ως επίλογο, μία ερμηνεία της Αργής Κασσιανής του Πέτρου (θεωρήται δε και του Δανιήλ, αλλά προσωπικά δίνω τα εύσημα στον μεταφορέα της παράδοσης, εφόσον με την υπογραφή του έγινε γνωστό το μέλος). Η ανάλυση αυτή, ερμήνευε κατά λέξή ή φράση, την θεολογική εικόνα που ήθελε η ποιήτρια να μεταφέρει, και πως αυτή υλοποιήται μέσα από τη χρήση των μουσικών θέσεων όπως είναι δομημένες σε αυτή την απίστευτη σύνθεση. Δυστυχώς το βιβλίο αυτό το έχω χάσει, έχω κάνει άνω κάτω την βιβλιοθήκη μου, αλλά εις μάτην... Εάν κάποιος φίλος το έχει, θα ήταν ευχής έργον να μας μεταφέρει εδώ την σημαντική αυτή εργασία.
Ευχαριστώ.
Χρήστο,

Νομίζω είχα δει μια τέτοια μουσικο-ερμηνεία στο θεωρητικό του Παναγιωτοπούλου ("Θεωρία και Πράξις της Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής"). Προς το τέλος θα το βρής. Δυστιχώς, το scanner το δικό μου έχει πάθει βλάβη και χρειάζομαι κάποια drivers για να ξαναδουλέψη. Μήπως κανένας άλλος συνάδελφος έχει το θεωρητικό για να σκαννάρη τις σελίδες;

Απόστολος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Re: Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Ευχαριστώ πάρα πολύ αμφότερους !
Τσακίρογλου Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Re: Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Πολυ ωραια η μουσικοθεολογικη ερμηνεια του τροπαριου . Πολλες
ευχαριστιες .
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κουβελάς
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 19:59

Απ: Μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου της Κασσιανής

Δημοσίευση από Νίκος Κουβελάς »

Υπάρχει μουσικοθεολογική ερμηνεία του τροπαρίου από τον Αθανάσιο Βουρλή απ' ό,τι ξέρω. Θα προσπαθήσω να τη βρώ και να τη δημοσιεύσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μεγ. Εβδομάς”