Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Μουσικά Κείμενα της Μεγάλης Εβδομάδος
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Παρατηρω οτι καποιοι φιλοι ψαλλουν απο διαφορες εκδοσεις
Μεγαλων Εβδομαδων . Γιατι οχι απο την Μ. Εβδομαδα του Πριγγου , που ομοιαζει πολυ με το τι εψαλλε ο Ιακωβος Ναυλπιωτης ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 03 Μάιος 2008, 06:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αλλαγή τίτλου
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την Μεγάλη Εβδομάδα του Πρωτοψάλτου Γεωργίου Ραιδεστηνού του Β', 1884, όλα τα χρόνια πλην ενός που χρησιμοποίησα την Μ. Εβδομάδα του Γ. Σύρκα.

Όσο πιο παλαιά, τόσο πιο κλασσικά...
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Re: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Και αν πιο κλασσικα , τι ; Σημαινει καλλιτερος ψαλτης ;
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Όχι, σημαίνει πιο εύκολα :read:

Χριστός ανέστη!
Παναγιώτης.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Re: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Η επιλογή των συνθέσεων έχει να κάνει και με το αν τα γραφόμενα ταιριάζουν στη φωνή του εκτελεστή ώστε και αυτός να μπορεί μέσα από αυτά και να εκφραστεί και να τα αποδώσει ανυψώνοντας την έμπνευση του συγγραφέως. Πάντως για την μεγάλη Εβδομάδα, πρέπει νομίζω να παραδεχτούμε ότι δεν είναι και τεράστιες οι διαφορές των γνωστών τουλάχιστον συγγραφέων μουσικών βιβλίων, εφόσον πρόκειται για καταγραφή της παράδοσης και όχι καθαρά για μουσικοσυνθετικό οίστρο, οπότε μία νότα πάνω μία κάτω δεν έγινε και κάτι...
Λίγο off topic, αλλά προσωπικά, από όλους τους νεώτερους συνθέτες γενικά μουσικών βιβλίων, ο μόνος που παρατηρώ και γράφει πραγματικά εκ του μηδενός είναι ο Τριαντάφυλλος Γεωργιάδης που υπήρξε τοποτηρητής κάποια εποχή στον Πατριαρχικό Ναό. Δεν κρίνω τα γραφόμενά του, εκτός του ότι είναι υποκειμενικό, το θέμα θα πάει εντελώς περίπατο, αλλά γίνεται φανερό το ότι επιθυμεί να κάνει κάτι εντελώς καινούριο (με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό). Εάν θέλετε το κουβεντιάζουμε κάπου...
Τσακίρογλου Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κουβελάς
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 19:59

Απ: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Νίκος Κουβελάς »

Εγώ συμφωνώ με τον κύριο Λιναρδάκη. Κι εγώ χρησιμοπιώ τη Μεγάλη Εβδομάδα του Πρίγγου. Ένα ακόμη πολύ καλό βιβλίο και παρόμοιο με αυτό του Πρίγγου είναι αυτό του Καραμάνη.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:43

Απ: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Apostolos »

Και εγώ, με την σειρά μου, το του Πρίγγου χρησιμοποιώ. Και προσέξτε, ΜΟΝΟ την έκδοση του 1969, και ΟΧΙ την νέα έκδοση της Αποστολικής Διακονίας. Έχω μαζί μου και του Πετρίδη, μόνο επειδή τα γράμμα/σημαδόφωνα είναι πιο μεγάλα και τα βλέπουν όλοι στο αναλόγιο, αλλά τώρα του Πρίγγου τις σελίδες τα βγάζω σε μεγαλύτερο μέγεθος.

Εξ' άλλου, εκτός από μερικά δικά του, απ' ΑΥΤΟ έψαιλνε ο Στανίτσας!

Απόστολος
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κουβελάς
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 19:59

Απ: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από Νίκος Κουβελάς »

Και εγώ χρησιμοποιώ την έδοση του 1969 και όχι τη νεότερη.
Άβαταρ μέλους
basilio
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Φεβ 2009, 18:21

Απ: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από basilio »

Εγώ επειδή υπήρξα μαθητής του αειμνήστου Ευαγγέλου Τζελά και επί σειρά ετών μέλος του αριστερού χορού του Μητροπολιτικού ναού Αθηνών,ψάλλω
από τις παρτιτούρες του που είναι μία σύνθεση των κλασσικών κειμένων ,κειμένων του Κ.Ψάχου και του Ν.Χρυσοχοϊδη.Επισης πολύ καλό και αυστηρά κλσσικό κείμενο της Μ.Ε. είναι του επίσης αειμνήστου πρώτου μου διδασκάλου Θ.Χατζηθεοδώρου ,όμως είναι δυσανάγνωστο γιατί εξεδόθη σε φωτοτύπική χειρόγραφη
μορφή λόγω ελλείψεως οικονομικών πόρων-όπως μου είχε πεί ο αείμνηστος.Επίσης πολύ καλό κείμενο που χρησιμοποιώ μερικώς τα τελευταία χρόνια είναι Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ του Ε.Φαρλέκα.Πάντως ότι και κείμενο να χρησιμοποιήσουμε -κατά την ταπεινή μου γνώμη-να αποφεύγουμε τις υπερβολές για να μην
διαταράσσεται το κατανυκτικό κλίμα της Μ. ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
giannis
Νέος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Δεκ 2008, 20:23

Απ: Ποιο μουσικό βιβλίο προτείνετε για την Μεγάλη Εβδομάδα;

Δημοσίευση από giannis »

Νομίζω οτι μιά καλή αρχή ειναι να ψαλλεις απο το τριώδιο του κηλτζανίδη,αφου δείς τις θέσεις ψάλλεις τον ραιδεστηνό.μετά νομίζω μπορείς να ψάλλεις οτιδήποτε.Καλό πάντως ειναι να ψάλουμε τις πατριαρχικές γραμμές.Εγω φέτος θα ψάλλω του πρίγγου,ειναι καλλογραμμενη και μπορει να ψάλλει και χορωδια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannis την 21 Φεβ 2009, 21:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μεγ. Εβδομάς”