Πιάνο Ψαλτικό (Ισοκράτης)

Προγράμματα Συγγραφής και Εκμάθησης της Ψαλτικής, Ισοκράτες, Τονοδότες, Εφαρμογές, Γραμματοσειρές.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Πιάνο Ψαλτικό (Ισοκράτης)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητοί φίλοι,

μετά από αρκετό καιρό (λόγω του ελάχιστου ελεύθερου χρόνου μου) κατάφερα να τελειώσω τον Ισοκράτη μου, τον οποίο τελικά ονόμασα "Πιάνο Ψαλτικό"...

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να χρησιμοποιηθεί ποτέ στην εκκλησία, παρά μόνο για εκμάθηση. Ίσως αργότερα βάλω πάλι τις φωνές ισοκρατών, ή χορωδιών κτλ. (είναι πολύ απλό πράγμα η προσθήκη τους στην εφαρμογή), αλλά και πάλι θα το κάνω αποκλειστικά και μόνο για χρήση κατ' οίκον ή σε σχολές.

Το Ψαλτικό Πιάνο είναι μια εφαρμογή με σκοπό την βοήθεια των μαθητών στην εκμάθηση της Ψαλτικής Τέχνης.

Στην έκδοση 1.1, έχει 3 επιλογές κλιμάκων, την ασυγκέραστη (9/8-800/729-27/25) και την συγκερασμένη (12-10-8) της Επιτροπής του Οικουμενικού Πατριαρχείου (1881), καθώς επίσης και την ισοσυγκερασμένη (ευρωπαϊκή) για σύγκριση (οπότε μετατρέπεται σε κλασσικό πιάνο). Επίσης έχει την δυνατότητα μετατόπισης της κλίμακας μέχρι και 24 μόρια (στα 72). Όπως είπα στην τρέχουσα έκδοση το Ψαλτικό Πιάνο έχει μόνο ήχο πιάνου (σε μελλοντικές εκδόσεις θα εμπλουτιστεί και με άλλους ήχους).

Περισσότερες πληροφορίες, και βίντεο, εδώ:

http://analogion.gr/apps/piano/124-piano-windows-phone

φιλικά,
Παναγιώτης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 13 Σεπ 2012, 22:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Πιάνο Ψαλτικό (Ισοκράτης)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητοί φίλοι,

το "Πιάνο Ψαλτικό", έκδοση 1.1, μόλις εγκρίθηκε από την Microsoft και διατίθεται δωρεάν παγκοσμίως (εντός 24 ωρών) από την επίσημη ιστοσελίδα του WindowsPhone:

http://www.windowsphone.com/s?appid=c3d ... 5ee5935664

φιλικά,
Παναγιώτης
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
johnsergr
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Φεβ 2010, 15:01

Απ: Πιάνο Ψαλτικό (Ισοκράτης)

Δημοσίευση από johnsergr »

Χαίρεται πολύ αξιόλογη προσπάθεια το ψαλτικό πιάνο αλλά
Θα μπορούσατε να το κάνετε να τρέχει σε Android κινητά?
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Πιάνο Ψαλτικό (Ισοκράτης)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σας ευχαριστώ πολύ. Προς το παρόν δεν έχω ελεύθερο χρόνο για τέτοιο εγχείρημα. Αργότερα βλέπουμε.

φιλικά,
Παναγιώτης
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Τέλος εποχής - Πιάνο Ψαλτικό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητοί φίλοι,

ενημερωτικά να σας πω ότι αυτή η εφαρμογή καθεαυτή δεν θα αναπτυχθεί περαιτέρω, και μπορεί κάποια στιγμή να αφαιρεθεί από το Windows Store.

Λίγα λόγια για την ιστορία της εφαρμογής:

Περί το 2010 ήθελα να φτιάξω μια τέτοια εφαρμογή για iPhone. Ρώτησα έναν προγραμματιστή από την Δανία (που είχε εμπειρία σε τέτοιες εφαρμογές) πόσο θέλει να μου την φτιάξει και μου ζήτησε τότε 10.000 ευρώ. Μετά βρήκα έναν άλλον που μου υποσχέθηκε θα μου την φτιάξει για περίπου 1.000 ευρώ. Ποτέ δεν μου την τελείωσε... (κι ας μου πήρε αρκετά λεφτά ως προκαταβολή). Έτσι αποφάσισα να την φτιάξω μόνος μου. Μετά από έρευνα των λειτουργικών συστημάτων, αποφάσισα να την φτιάξω για Windows Phone που σαν απόδοση ήταν (και νομίζω ακόμα είναι) πολύ καλύτερο από το Ανδροιδ.

Από τον Σεπτέμβρη του 2012 (που την πρωτοδημοσίευσα) μέχρι τον Δεκέμβριο του 2014 την είχα δωρεάν, και την είχαν κατεβάσει περίπου 1500. Μετά την έβαλα 0,99€ και την έχουν κατεβάσει μέχρι στιγμής 30.

φιλικά,
Παναγιώτης
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”