π. Νικόλαος Μέζης

nmnovice00
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

π. Νικόλαος Μέζης

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Ανεβάζω εδώ το "Παντάνασσα πανύμνητε...", το "Και νύν..." δηλαδή, του πολυελέου "Δούλοι Κύριον" Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλ. α΄. Η ηχογράφηση είναι ζωντανή από αγρυπνία της Μεσοπεντηκοστής 2009 σε Ιερά Μονή της Πελοποννήσου.

Το αφιερώνω στον αγαπητό konman που μου το ζήτησε και είπε ότι θα χαρεί να με ακούσει (και μπορεί να είναι και ο μόνος :lol: ). Ιδού λοιπόν!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: π. Νικόλαος Μέζης

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

nmnovice00 έγραψε:Ανεβάζω εδώ το "Παντάνασσα πανύμνητε...", το "Και νύν..." δηλαδή, του πολυελέου "Δούλοι Κύριον" Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλ. α΄. Η ηχογράφηση είναι ζωντανή από αγρυπνία της Μεσοπεντηκοστής 2009 σε Ιερά Μονή της Πελοποννήσου.

Το αφιερώνω στον αγαπητό konman που μου το ζήτησε και είπε ότι θα χαρεί να με ακούσει (και μπορεί να είναι και ο μόνος :lol: ). Ιδού λοιπόν!
Πατερ Συγχαρητηρια . Οπως βλεπετε ο αγαπητος konman , δεν ειναι ο μονος . Και εις αλλα με υγεια .
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: π. Νικόλαος Μέζης

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Ευχαριστώ κ. Λιναρδάκη. Ανεβάζω κι ένα για χάρη σας (και φτάνει τόσο... :stop: ), με τις ειλικρινείς ευχές μου για τον αγώνα που έχω καταλάβει ότι έχετε αυτόν τον καιρό. Θαρσείτε, ζή Κύριος!

Είναι το 2ο ημιστίχιο των, συντετμημένων εκ των αρχαίων, Ανοιξανταρίων Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος και προέρχεται από την ίδια αγρυπνία.
π.Ν.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: π. Νικόλαος Μέζης

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

nmnovice00 έγραψε:Ευχαριστώ κ. Λιναρδάκη. Ανεβάζω κι ένα για χάρη σας (και φτάνει τόσο... :stop: ), με τις ειλικρινείς ευχές μου για τον αγώνα που έχω καταλάβει ότι έχετε αυτόν τον καιρό. Θαρσείτε, ζή Κύριος!

Είναι το 2ο ημιστίχιο των, συντετμημένων εκ των αρχαίων, Ανοιξανταρίων Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος και προέρχεται από την ίδια αγρυπνία.
π.Ν.
Πατερ
Ευχαριστω για το ηχητικο . Οπως παντα , πολυ καλο .
Επισυναπτω το αργο ''ινα κραζω σοι'' του Ιωαννη Κλαδα . Ψαλλει η ''Βυζαντινη Χορωδια του Δημου Ηρακλειου'' (της οποιας ειμαι ιδρυτικο μελος και υπευθυνος των ισοκρατηματων) . Ειναι απο συναυλια με εργα Ιωαννη Κλαδα , που δοθηκε το 1991 (αν θυμαμαι καλα) στο μεγαρο μουσικης των Αθηνων . Διευθυνει ο ιδρυτης της χορωδιας , αειμνηστος καθηγητης του πανεπιστημιου Αθηνων , μουσικολογος Γιωργος Αμαργιαννακης .
Για την χορωδια δεστε και εδω : http://music.analogion.net/Psaltes/xorw ... kleiou.htm
Την Ευχη Σας .
ΥΓ : Ευχαριστω για τις ευχες σας . Οντως αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα υγειας αυτο τον καιρο . Οπως γραφεται ''ζη Κυριος'' και με την βοηθεια του , πιστευω να το ξεπερασω .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “π. Μέζης Νικόλαος”