Παντογνώστες και Αυθεντίες

Ανοιχτή συζήτηση για θέματα εκτός των Θεματικών Ενοτήτων.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Παντογνώστες και Αυθεντίες

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Απλά θα ήθελα να γράψω μερικές γραμμές για το θέμα αυτού του μηνύματος, το οποίο νομίζω είναι βασικό για το φόρουμ. Νομίζω ότι παντογνώστες και αυθεντίες δεν είμαστε σε αυτό το φόρουμ και πρώτος εγώ. Ο καθένας μας συνεισφέρει από ότι γνωρίζει. Πάντοτε υπάρχουν και θα υπάρχουν θέματα τα οποία δεν τα γνωρίζουμε ή δεν έχουν πέσει στην αντίληψή μας. Αγάπη να υπάρχει και καλή θέληση.

Ο καθένας ας συνεισφέρει από τις γνώσεις του, και αυτό είναι αρκετό. Γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι.

φιλικά,
Παναγιώτης.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Απ: Παντογνώστες και Αυθεντίες

Δημοσίευση από dkalpakidis »

panayiotis έγραψε:Απλά θα ήθελα να γράψω μερικές γραμμές για το θέμα αυτού του μηνύματος, το οποίο νομίζω είναι βασικό για το φόρουμ. Νομίζω ότι παντογνώστες και αυθεντίες δεν είμαστε σε αυτό το φόρουμ και πρώτος εγώ. Ο καθένας μας συνεισφέρει από ότι γνωρίζει. Πάντοτε υπάρχουν και θα υπάρχουν θέματα τα οποία δεν τα γνωρίζουμε ή δεν έχουν πέσει στην αντίληψή μας. Αγάπη να υπάρχει και καλή θέληση.

Ο καθένας ας συνεισφέρει από τις γνώσεις του, και αυτό είναι αρκετό. Γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι.

φιλικά,
Παναγιώτης.
Αλλιώς δε θα είχε και σημασία να ανοιχτεί ένα ΦΟΡΟΥΜ.
Υπάρχουν προβλήματα, δε θα δώσουμε εμείς βέβαια λύσεις.
Ο καθένας πολεμάει με όση δύναμη έχει και πάντα προσπαθούμε να διδασκόμαστε από τους άλλους.
Τουλάχιστον προσωπικά αυτό προσπαθώ να κάνω.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης.
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος Παλιούρας
Νέος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 17:40

Απ: Παντογνώστες και Αυθεντίες

Δημοσίευση από Γεώργιος Παλιούρας »

Συμφωνώ και έγώ με όλα τα ανωτέρω ,βήμα καλόβουλης συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων πρέπει να είναι το παρόν.Άλωστε κανείς δεν γεννήθκε μαθημένος.
Γιώργος Παλιούρας
Υ.Γ. Ένας γέρος στο χωριό μου (έχει πεθάνει) έλεγε "άμα ξέρεις δεν είναι τίποτα"
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Παντογνώστες και Αυθεντίες

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Γεώργιος Παλιούρας έγραψε:Άλωστε κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος.
Ε, ναι, και με αφορμή τα ερωτήματα ψάχνουμε την βιβλιοθήκη μας να βρούμε απαντήσεις :) Για αυτό δεν είναι ανάγκη να ανοίγουμε πάντα ένα θέμα ως απορούμενο, αλλά μπορούμε και να το ανοίγουμε ως κατάθεση της όποιας γνώσεώς μας σε ένα θέμα το οποίο το είχαμε λύσει με την προσωπική μας μελέτη, ώστε να βοηθήσουμε και αυτούς που δεν το είχαν υπ' όψιν των.

φιλικά,
Παναγιώτης.

Υ.Γ. Για να μην ισοπεδώνουμε πάντως τους πάντες και τα πάντα, όπως και σε κάθε επιστήμη/ενασχόληση υπάρχουν και άνθρωποι που «έχουν βγάλει τα μάτια τους» στην έρευνα στο εκάστοτε συγκεκριμένο θέμα, και οι οποίοι λόγω αυτής της ενασχόλησής τους έχουν πιο ευρείες γνώσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 13 Ιουν 2008, 09:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζήτηση”