Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Ανοιχτή συζήτηση για θέματα εκτός των Θεματικών Ενοτήτων.
Άβαταρ μέλους
Γιώτα
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 13:16

Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Γιώτα »

Γεια σας! Είμαι νέο μέλος... Και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...
Είμαι 18 χρονών και θα ήθελα να σας ρωτήσω τί γνώμη έχετε για τις γυναίκες που ψέλνουν σε εκκλησίες? Θεωρείτε πως πρέπει να επιτρέπεται ή όχι? 'Η μήπως υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα όρια?
Επίσης, όχι ότι έχω στόχο να ψάλλω σε εκκλησία, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να ασχοληθώ με την ψαλτική - απ'την στιγμή που δεν έχω καμμιά "αγγελική" φωνή... :nοpe: Όταν μιλάω η φωνή μου είναι κανονική ως γλυκιά,αλλά αν δοκιμάσω να ψάλλω -παρόλο που είμαι γυναίκα- γίνεται βαριά..δεν εννοώ αντρική..αλλά πιο βαθιά κ' δεν μπορώ να την φτάσω ψηλά..
Μου προτείνεται να πάω σε Βυζαντινή Σχολή ή δε χρειάζεται καν η προσπάθεια?...
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλώς ήρθατε,

Ο κάθε Χριστιανός και η κάθε Χριστιανή θα πρέπει να μάθουν ένα-δυο τροπάρια τουλάχιστον...

Τα παλιά τα χρόνια (δεκαετία '50) γνωστός μου, κάθε βράδυ μάθαινε τις κόρες του τροπάρια.

«πληροῦσθε ἐν Πνεύματι, λαλοῦντες ἑαυτοῖς ψαλμοῖς καὶ ὕμνοις καὶ ῲδαῖς πνευματικαῖς, ᾄδοντες καὶ ψάλλοντες ἐν τῇ καρδίᾳ ὑμῶν τῷ Κυρίῳ», Ἐφ. ε' 19

«Κακοπαθεῖ τις ἐν ὑμῖν; προσευχέσθω· εὐθυμεῖ τις; ψαλλέτω», Ἰακ. ε' 13

και τόσα άλλα.

Άρα καλό είναι να μάθουμε (εφόσον μπορούμε) να ψάλλουμε, και αν ακόμη η φωνή μας δεν είναι καλή.

Η βυζαντινή μουσική δεν έχει στάνταρ βάση, π.χ. ο Κε/La στα 440Hz. Όπου μπορεί πιάνει ο καθένας την βάση του, με αποτέλεσμα τα ίδια τροπάρια να μπορούν να ψαλλούν κάλλιστα και από υψίφωνους και από βαθύφωνους ανθρώπους.

Τώρα για το θέμα του ψαλσίματος γυναικών στις εκκλησίες, μπορείτε να δείτε εδώ:

- Π. Ν. Τρεμπέλα «Η γυνή εν τη ψαλμωδία»: http://analogion.gr/logos/canons/80-gunaika-psalmwdia , http://analogion.gr/f/topic/?p=1746#p1746

- Γυναίκες και Ψαλμωδία, http://analogion.gr/f/25/98

- Η θέση της γυναίκας στην ορθόδοξη λατρεία: Ψαλτική, http://nmnovice.blogspot.gr/2009/04/blog-post_29.html

- Γυναίκα και Ψαλτική: Παράλληλη μαρτυρία Αγίου Κυρίλλου Ιεροσολύμων, http://nmnovice.blogspot.gr/2009/04/1.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 12 Σεπ 2014, 19:14, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Γιώτα
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 13:16

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Γιώτα »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κ.Παναγιώτη για την απάντησή σας...!
Ενδιαφέρουσες πολύ οι πηγές,στις οποίες με παραπέμψατε... Παρατήρησα πως στις μέρες μας,δεν τηρούνται και πολύ αυτές οι - εκκλησιαστικές - απόψεις, αλλά γίνονται πολλές παραχωρήσεις προς τις γυναίκες... Πράγμα που δημιουργεί μια αλλοιωμένη - ηθική εικόνα..και δίνεται έτσι ευκαιρία για διάφορα επίμαχα θέματα..
Συμφωνώ -και ναι,αυτή την άποψη υποστηρίζω- πως η γυναίκα πρέπει να ψάλλει μόνο όταν και όπου χρειαστεί και υπό μερικές -όχι παράλογες, αλλά ηθικές- προϋποθέσεις...!
Απλά,για να μάθω δηλ. εγώ να ψέλνω κανά τροπάριο.. έτσι,απλά για να ξέρω.. δε μιλάω για ΤΗ ΦΩΝΗ!.. θα μπορούσα να προσαρμοστώ στον ήχο/στη μελωδία π.χ. ακούγοντας ψάλτες και προσαρμόζοντας τον τόνο τους στη φωνή μου?
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Χαίρετε,

η ταπεινή μου γνώμη είναι η εξής:

Στην βυζαντινή μουσική παίζει μεγάλο ρόλο το ύφος.

Το ύφος δημιουργείται στα πρώτα βήματα/χρόνια κάποιου που ψάλλει.

Θα πρότεινα να παίρνατε ένα κασσετοφωνάκι, και να πάτε όρθρου βαθέος π.χ. κάθε Κυριακή, κάθε δεύτερη Κυριακή ή όποτε μπορείτε, σε ένα γυναικείο μοναστήρι (ή και σε διαφορετικά) που γνωρίζετε ότι γνωρίζουν καλά βυζαντινή μουσική, και να τις ηχογραφήσετε (αφού φυσικά πάρετε ευλογία) και να κάνετε αρχείο.

Αν ακούτε συνέχεια από αυτό το πρότυπο θα αποκτήσετε το βυζαντινό ύφος γρήγορα.

Για να καταλάβετε ακόμη καλύτερα τι εννοώ ύφος, συγκρίνετε την μελωδία και τον τρόπο εκφοράς της φωνής μιας τραγουδίστριας όπερας, με την μελωδία και την εκφορά της φωνής των μοναζουσών.

Σας επισυνάπτω μια ηχογράφηση με μοναχές που ψάλλουν, που τυχαία βρήκα στο αρχείο μου.

Φυσικά και μπορείτε να συμψάλλετε και με ηχογραφήσεις ψαλτών, αλλά η γνώμη μου είναι να δίνετε πρώτη προτεραιότητα να πάρετε το ύφος των μοναζουσών που ψάλλουν.

Αν οι φωνές τους είναι ψηλότερα ή χαμηλότερα της δικής σας, δεν χρειάζεται να συμψάλλετε και να χαλάσετε τις φωνητικές σας χορδές. Ακούστε πρώτα αρκετές φορές, και μετά προσπαθήστε να το πείτε μόνη σας, ή βρείτε άλλες φωνές που να ταιριάζουν στην τονικότητά σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Γιώτα
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 13:16

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Γιώτα »

Σας ευχαριστώ κ.Παναγιώτη για το αρχείο,που μου επισυνάψατε! Επομένως,ναι έτσι θα το κάνω.. θα ακούω και θα προσπαθώ να προσαρμόσω τη φωνή μου - όσο μπορώ!...
Επίσης,κάπου είχα διαβάσει πως ένας ψάλτης κινδυνεύει και απο υπερηφάνεια για τη φωνή του, για τις ψαλτικές του ικανότητες...! Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια γυναίκα,που δε συνηθίζεται στο πόστο του ψάλτη, αλλά - δυστυχώς - σε μερικές εκκλησίες "φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν"...
Στο άκουσμα προτιμώ στο ψάλσιμο αντρική φωνή.. και μάλιστα,απο μοναχό (ή ιερέα) μου φαίνεται πιο ανεβασμένη ποιότητα... <-αλλά ίσως αυτό να βαραίνει τη φωνή μου...
Θα ήθελα ακόμη, να σας ρωτήσω αν εγκρίνετε μια Σέρβα,που ψάλλει (υπάρχουν διάφορες ηχογραφήσεις της στο YouTube) σε σέρβικα, ρώσικα και ελληνικά...! Κοιτάξτε στο παρακάτω λινκ για να μου πείτε αν θα άξιζε να την ακούω,για να προσαρμοστώ στο ρυθμό(ύφος?) της φωνής της... ->
https://www.youtube.com/watch?v=AE1FzSC8DBs
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Χαίρετε,

ο ψάλτης κινδυνεύει από υπερηφάνεια για το δοθέν χάρισμα της φωνής, ο θεολόγος κινδυνεύει από υπερηφάνεια για τις θεολογικές γνώσεις του, και ο κάθε ένας μας για αυτό που ξέρει καλύτερα... Όλοι μας προσοχή χρειαζόμαστε στο θέμα. Και όπως λέει ο Απόστολος Παύλος, ὁ καυχώμενος ἐν Κυρίῳ καυχάσθω, και ὁ δοκῶν ἑστάναι βλεπέτω μὴ πέσῃ.

Για τα υπόλοιπα κάντε προσευχούλα και ότι σας φωτίσει ο Θεός.

Κατά τη γνώμη μου η γυναίκα που ψάλλει τροπάρια δεν πρέπει να βάζει θηλυκότητα στην φωνή (ούτε και το γυναικείο ...τσαχπίνικο του τρόπου), αλλιώς ξεφεύγει εύκολα το πράγμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 14 Σεπ 2014, 14:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Γιώτα
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 13:16

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Γιώτα »

Χαίρετε,
Διάβασα το μήνυμά σας και έχετε όντως,δίκιο που λέτε: "η γυναίκα που ψάλλει τροπάρια δεν πρέπει να βάζει θηλυκότητα στην φωνή (ούτε και το γυναικείο ...τσαχπίνικο του τρόπου), αλλιώς ξεφεύγει εύκολα το πράγμα."

π.χ. Παρακάτω έχω το χριστιανικό τραγούδι "Ευχή" :
απο μοναχούς και απο μοναχές...
-->
https://www.youtube.com/watch?v=S6R-cgIgyt4

https://www.youtube.com/watch?v=GlClRfUGqCk
( ακούω κ' τα 2 ..αλλά: )
Στο άκουσμα προτιμώ να ακούω μοναχούς να ψάλλουν... Αλλά θα κάνω το εξής τελικά: απλά,θα ακούω και θα κοιτάω να προσαρμόζομαι στον ίδιο τόνο, όσο μπορώ... και χωρίς δηλ. να ξελαρυγκιάζομαι.. Απλά,σκεφτόμουν: πω!δε μ'αρέσει η φωνή μου..και δεν μπορώ να ψάλλω "αγγελικά"... Αλλά τελικά,οι ωραίες φωνές κινδυνεύουν περισσότερο.. Και η επίδειξη δεν είναι καλό πράγμα.. Οπότε,απο καρδιάς θα ψάλλω - όσο μπορώ καλύτερα!... :good:

Σας ευχαριστώ πολύ κ.Παναγιώτη!...
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Να είστε πάντα καλά!

Υ.Γ. Το παράδειγμα με το τραγούδι της Ευχής που το ψάλλουν μοναχές, το βρίσκω σεμνοπρεπές σαν άκουσμα.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Γιώτα
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 13:16

Απ: Μπορώ να ασχοληθώ με την ψαλτική;

Δημοσίευση από Γιώτα »

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!... :smile2:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζήτηση”