ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Τα 7 Ιερά Μυστήρια: Η Θεία Ευχαριστία, το Βάπτισμα, το Χρίσμα, η Εξομολόγησις, το Ευχέλαιο, η Ιερωσύνη και ο Γάμος.
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος Παλιούρας
Νέος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 17:40

ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Γεώργιος Παλιούρας »

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,χαιρετώ,
Θα ήθελα να μου πείτε αν και απο που προβλέπεται μετά την ακολουθία της κατήχησης και μέχρι την κολυμβήθρα προκειμένου να αρχίσει η βάπτιση να ψάλλεται το "εν ιορδάνη βαπτιζομένου σου Κύριε...." διότι ζήτήθηκε και αυτό απο κάποιον ιερέα στην περιοχή μου.Κατά την γνώμη μου δεν προβλέπεται,ή τουλάχιστον εγω δεν το έχω ξανακούσει.
ευχαριστώ
Γι'ωργος Παλιούρας
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Χαίρετε κ. Παλιούρα εν Κυρίω πάντοτε.

Και στην ακολουθία που έχει εκδώσει η Αποστ. Διακονία, και στο Μέγα Ευχολόγιο, δεν αναφέρεται πουθενά το «Εν Ιορδάνη βαπτιζομένου Σου Κύριε», ούτε και εγώ το έχω υπ'όψιν μου. Ίσως θα έπρεπε να τον ρωτάγατε που το είδε γραμμένο;

Να αναφερθώ και σε ένα άλλο θέμα που είδα κοιτάζοντας το Μέγα Ευχολόγιον. Κατά την σημερινή τάξη οι ευχές της Απολούσεως και της Τριχοκουρίας λέγονται στην ακολουθία του Αγίου Βαπτίσματος, ενώ κατά το Μέγα Ευχολόγιον, «μεθ' ημέρας επτά, πάλιν φέρουσι το παιδίον εν τη Εκκλησία, εις το απολούσαι...».

Μετ' εκτιμήσεως,
Παν.Παπαδημητρίου
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος Παλιούρας
Νέος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 17:40

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Γεώργιος Παλιούρας »

k. Παναγιώτη,ευχαριστώ για την τιμή που μου έκανες να μου απαντήσεις στο ερώτημά μου.Δεν τον ρώτησα τον συγκεκριμένο ιερέα γιατί είναι περίεργος και θα αναγκαζόμουνα να χαλάσω την καρδιά μου και να πω και καμμιά κουβέντα παραπάνω και δεν το ήθελα και έτσι έκανα υπακοή ( και είπα πετάει ο γαίδαρος πετάει)και το είπα.Σε κάποια άλλη στιγμή θα τον ρωτήσω που το είδε γραμμένο ή που το άκουσε για να το μάθω και εγώ ώστε να μη δημιουργηθεί τετελεσμένο και για να μη σκανδαλιζόμαστε.με τις αστοχίες και τις ξεροκεφαλιές του κάθε ενος που αποφασίζει να εισάγει καινοτυπίες και ότι του έρχεται στο μυαλό γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τυπικό και την παράδοση.
Γεώργιος Παλιούρας
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Γεώργιος Παλιούρας έγραψε:...γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τυπικό και την παράδοση.
Δυστυχώς εκλείψανε οι Κληρικοί του Παλαιού Τυπικού:

«Στὴν πρώτη Ἐνορία ποὺ ὑπηρέτησε ἐνορίτες του ἦταν κάποιοι πρόσφυγες μὲ λεπτομερειακὴ γνώση τοῦ τυπικοῦ καὶ φανατικὴ προσκόλληση στὶς διατάξεις του. Κάποτε ἕνας ἀπὸ αὐτοὺς τοῦ εἶπε ὅτι ἔπρεπε νὰ διώξει τὸν νέο ψάλτη ποὺ προσέλαβε στὴν Ἐκκλησία, γιατὶ ἦταν αἱρετικός. Αἵρεσή του ἦταν τὰ λάθη ποὺ ἔκανε στὴν τυπικὴ διάταξη τῶν ἀκολουθιῶν. Ἔτσι ἀπὸ τὸ ποίμνιό του διδάχθηκε τὴν ἀκριβὴ τήρηση, ἀλλὰ σὲ μεγάλο βαθμὸ καὶ τὸ πνεῦμα τοῦ τυπικοῦ».

Κληρικοὶ τοῦ «παλαιοῦ Τυπικοῦ», http://www.parembasis.gr/2006/06_07_04.htm
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
VZacharis
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 12:03

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από VZacharis »

Γεώργιος Παλιούρας έγραψε:...γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τυπικό και την παράδοση.
panayiotis έγραψε:Δυστυχώς εκλείψανε οι Κληρικοί του Παλαιού Τυπικού:
Ας μην σπεύδουμε να κατακρίνουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε ως μη παραδοσιακό ή εκτός τυπικού ή αποκύημα του κεφαλιού του καθενός . Κανένα δεν έβλαψε να ρωτήσει που το βρήκατε ή που το είδατε... Το ότι δεν το ξέρουμε εμείς εξ ιδίας πείρας, δεν σημαίνει και τίποτα, εκτός και έχουμε εντρυφήσει στο θέμα και είμαστε αυθεντίες στο αντικείμενο, οπότε έχουμε ένα λόγο παραπάνω.

Σε πολλές περιοχές ψάλλεται το απολυτίκιο των Θεοφανείων πριν την έναρξη του Βαπτίσματος. Και σαφώς έχει σχέση με το ανάλογο γεγονός της ζωής του Κυρίου.

Μια πολύ εμπεριστατωμένη αναφορά έχει ο αείμνηστος Φουντούλης. (την επισυνάπτω)

Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε δεν είναι καθόλου "καινούργιο φρούτο" η ψαλμωδία του τροπαρίου εκεί, αν και δεν είναι αναγκαία για την τέλεση του Μυστηρίου. Όμως ήδη από τον 15ο αιώνα βρίσκουμε αναφορές για απολυτίκια πριν την έναρξη του Βαπτίσματος και σε κάποιες περιοχές υπάρχει ακόμα αυτή η παράδοση.

Βασίλης
Υ.Γ.
Στην βάπτιση της κόρης μου πάντως, το έψαλλαν κανονικότατα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος Παλιούρας
Νέος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 17:40

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Γεώργιος Παλιούρας »

Ευχαριστώ παρα πολύ για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση.-
Γεώργιος παλιούρας
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ Βασίλη,

ευχαριστώ και εγώ, δεν το ήξερα. Αυτή η (τοπική) παράδοση που αναφέρει ο Φουντούλης και πρωτοεμφανίστηκε σε μερικά χειρόγραφα του 15ου-16ου αι. αποτυπώθηκε στις έντυπες εκδόσεις της Αποστ. Διακονίας, του Μεγάλου Ευχολογίου κτλ.; Εγώ σ' αυτά που ανέφερα δεν το είδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 12 Ιουν 2008, 18:43, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Ιωάννης
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Απρ 2008, 06:17

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Καλημέρα σας
Δέν γνωρίζω ἄν τό νά ψάλει κανείς τό "Ἐν Ἰορδάνῃ" τό ἀναφέρει κάποια τυπική διάταξη. Μήπως εἶναι ἁπλά "σκηνοθετική παρέμβαση"; Δηλαδή νά καλυφθεῖ τό κενό τῆς μετάβασης τοῦ Ἱερέως;, τοῦ βαπτιζομένου καί τῶν συγγενῶν ἀπό τήν εἴσοδο τοῦ Ναοῦ, στό κέντρο;
Ἔτσι πιστεύοντας, στίς βαπτίσεις τῶν 2 παιδιῶν μου, οἱ φίλοι πού ἔψαλαν, εἶπαν τό ἀπολυτίκιο τοῦ Ἁγίου τοῦ ὁποίου τό ὄνομα φέρει τό παιδί. Καί ἐγώ ἔτσι κάνω ὅποτε ψάλω κάποια βάπτιση, ψάλω τό ἀπολυτίκιο τοῦ Ἁγίου τοῦ βαπτιζομένου.
Ἐνημερώστε με ἄν ὁρίζεται τό "Ἐν Ἰορδάνῃ" καί δέν εἶναι ἁπλά "σκηνοθετική παρέμβαση".
Σᾶς εὐχαριστῶ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ἀγαπητὲ Ἰωάννη, ὁ Φουντούλης ποὺ ἀνέφερε ὁ Βασίλης, λέει ὅτι ἡ προσθήκη τοῦ τροπαρίου «πρόκειται γιὰ μιὰ τάσι διακοσμήσεως τῶν ἀκολουθιῶν», [Ἀπαντήσεις εἰς λειτουργικὰς ἀπορίας, τόμος 1ος, σ. 301], και ἀπαντᾶ σὲ κάποια χειρόγραφα τοῦ ιε'-ις' αἰῶνος. Ἄλλα χειρόγραφα, λέει ὁ Φουντούλης, ἀναφέρουν ψαλμῳδία τοῦ ἀπολυτικίου τῆς ἡμέρας ἢ τοῦ λαχόντος Ἁγίου, κτλ.

Στὴν ἐκδοθεῖσα ἀπὸ τὴν Ἀποστ. Διακονία, Ἀκολουθία τοῦ Ἁγίου Βαπτίσματος (1999), καὶ στὸ Μέγα Εὐχολόγιον (1862), δὲν βρῆκα ἀναφορὰ στὸ ἀπολυτίκιον τῶν Θεοφανείων.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα Ιερά Μυστήρια”