Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Προγράμματα Συγγραφής και Εκμάθησης της Ψαλτικής, Ισοκράτες, Τονοδότες, Εφαρμογές, Γραμματοσειρές.
Άβαταρ μέλους
nkontis
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010, 01:08

Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από nkontis »

Αναρωτιόμουν εάν μπορώ να αποχωριστώ την τεχνολογία και να επιστρέψω στις παλιές καλές ημέρες όπου όλα ήταν απλά. Η απάντηση ήταν ΟΧΙ!!! Απόδειξη αυτού είναι η δοκιμή που έκανα της νέας συσκευής της Apple (είμαι φανατικός χρήστης των προϊόντων της και δεν δέχομαι κουβέντα επί αυτού!!!!!!) του iPad, το οποίο έχω στα χέρια μου από την περασμένη εβδομάδα. Σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω στο ψαλτήρι για να μην κουβαλάω μία τεράστια τσάντα με όλα τα μουσικά βιβλία μέσα.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι -σχεδόν- άριστες. Με την κατάλληλη εφαρμογή η συσκευή κάνει θαυματάκια!!! Μπορούμε να έχουμε όλα (πραγματικά όλα) τα βιβλία μας μαζί μας, είτε αυτά είναι σκαναρισμένα είτε τα έχουμε γράψει στον υπολογιστή και μετά τα έχουμε μετατρέψει σε pdf αρχεία. Μπορούμε να ανοίξουμε ταυτόχρονα όσα βιβλία θέλουμε και ο χώρος είναι μηδαμινός. Όσον αφορά το μέγεθος των γραμμάτων μπορούμε να τα μεγαλώσουμε όσο θέλουμε σε σημείο ώστε να είναι μεγαλύτερα από τα πρωτότυπα βιβλία. Αυτά και άλλα πολλά είναι τα θετικά. Δεν μπορώ να τα αναφέρω όλα λόγω χώρου και χρόνου. Τα αρνητικά είναι ότι πρέπει να έχουμε κάνει όλη τη διαδικασία σκαναρίσματος ή γραφής των βιβλίων μας στον υπολογιστή για να τα περάσουμε μέσα, πράγμα που απαιτεί ΠΟΛΥ δουλειά. Εγώ ευτυχώς είχα προνοήσει και τα είχα σχεδόν όλα έτοιμα. Δεύτερον πρέπει κάποιος να κάνει το scrolling στη συσκευή (να γυρνάει δηλ. τις σελίδες στο βιβλίο την ώρα του ψαλσίματος: μην ξεχνάτε πως τώρα δεν βλέπουμε σε δύο σελίδες όπως σε ένα ανοικτό βιβλίο αλλά σε μία και συνεπώς πρέπει να γυρίζουμε σελίδα πιο συχνά). Τέλος, το προγραμματάκι που βρήκα σαν πιο κατάλληλο για να διαβάζει τα pdf δεν έχει ακόμα την δυνατότητα να ανοίγει το ίδιο βιβλίο σε δύο διαφορετικά σημεία. Έτσι εάν θέλουμε, για παράδειγμα, να πούμε ένα χερουβικό και για Τριάδι να γυρίσουμε σε άλλο χερουβικό στο ίδιο βιβλίο, θα συναντήσουμε ένα μικρό προβληματάκι καθυστέρησης. Δεν γνωρίζω εάν κάποιο άλλο πρόγραμμα θα κάνει και αυτή τη δουλειά. Σε μελλοντική αναβάθμιση ίσως το συμπεριλάβουν και αυτό.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με την συσκευή και ελπίζω πως όταν θα ολοκληρώσω την περίοδο προσαρμογής από τα βιβλία στο iPad θα απαλλαγώ από ένα μεγάλο βάρος (εννοώ τα κιλά της τσάντας που κουβαλάω κάθε φορά) και φυσικά από χώρο. Μάλιστα με την κατάλληλη θήκη όλοι θα βλέπουν ότι κουβαλάω ένα λεπτό βιβλίο και τίποτα παραπάνω.
Πού να έβλεπαν οι παλαιοί,που τα έλεγαν όλα απέξω, αυτό το πράγμα πάνω στο ψαλτήρι!!! Θα τους έβλεπα έτσι: :shok: :hit2: και μετά εμένα να καταλήγω έτσι :blackeye:
Αυτά προς το παρόν. Στο μέλλον ίσως να δημοσιεύσω όλη την εμπειρία μου με το gadget.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
konman

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από konman »

nkontis έγραψε:Αναρωτιόμουν εάν μπορώ να αποχωριστώ την τεχνολογία και να επιστρέψω στις παλιές καλές ημέρες όπου όλα ήταν απλά. Η απάντηση ήταν ΟΧΙ!!! Απόδειξη αυτού είναι η δοκιμή που έκανα της νέας συσκευής της Apple (είμαι φανατικός χρήστης των προϊόντων της και δεν δέχομαι κουβέντα επί αυτού!!!!!!) του iPad, το οποίο έχω στα χέρια μου από την περασμένη εβδομάδα. Σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω στο ψαλτήρι για να μην κουβαλάω μία τεράστια τσάντα με όλα τα μουσικά βιβλία μέσα.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι -σχεδόν- άριστες. Με την κατάλληλη εφαρμογή η συσκευή κάνει θαυματάκια!!! Μπορούμε να έχουμε όλα (πραγματικά όλα) τα βιβλία μας μαζί μας, είτε αυτά είναι σκαναρισμένα είτε τα έχουμε γράψει στον υπολογιστή και μετά τα έχουμε μετατρέψει σε pdf αρχεία. Μπορούμε να ανοίξουμε ταυτόχρονα όσα βιβλία θέλουμε και ο χώρος είναι μηδαμινός. Όσον αφορά το μέγεθος των γραμμάτων μπορούμε να τα μεγαλώσουμε όσο θέλουμε σε σημείο ώστε να είναι μεγαλύτερα από τα πρωτότυπα βιβλία. Αυτά και άλλα πολλά είναι τα θετικά. Δεν μπορώ να τα αναφέρω όλα λόγω χώρου και χρόνου. Τα αρνητικά είναι ότι πρέπει να έχουμε κάνει όλη τη διαδικασία σκαναρίσματος ή γραφής των βιβλίων μας στον υπολογιστή για να τα περάσουμε μέσα, πράγμα που απαιτεί ΠΟΛΥ δουλειά. Εγώ ευτυχώς είχα προνοήσει και τα είχα σχεδόν όλα έτοιμα. Δεύτερον πρέπει κάποιος να κάνει το scrolling στη συσκευή (να γυρνάει δηλ. τις σελίδες στο βιβλίο την ώρα του ψαλσίματος: μην ξεχνάτε πως τώρα δεν βλέπουμε σε δύο σελίδες όπως σε ένα ανοικτό βιβλίο αλλά σε μία και συνεπώς πρέπει να γυρίζουμε σελίδα πιο συχνά). Τέλος, το προγραμματάκι που βρήκα σαν πιο κατάλληλο για να διαβάζει τα pdf δεν έχει ακόμα την δυνατότητα να ανοίγει το ίδιο βιβλίο σε δύο διαφορετικά σημεία. Έτσι εάν θέλουμε, για παράδειγμα, να πούμε ένα χερουβικό και για Τριάδι να γυρίσουμε σε άλλο χερουβικό στο ίδιο βιβλίο, θα συναντήσουμε ένα μικρό προβληματάκι καθυστέρησης. Δεν γνωρίζω εάν κάποιο άλλο πρόγραμμα θα κάνει και αυτή τη δουλειά. Σε μελλοντική αναβάθμιση ίσως το συμπεριλάβουν και αυτό.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με την συσκευή και ελπίζω πως όταν θα ολοκληρώσω την περίοδο προσαρμογής από τα βιβλία στο iPad θα απαλλαγώ από ένα μεγάλο βάρος (εννοώ τα κιλά της τσάντας που κουβαλάω κάθε φορά) και φυσικά από χώρο. Μάλιστα με την κατάλληλη θήκη όλοι θα βλέπουν ότι κουβαλάω ένα λεπτό βιβλίο και τίποτα παραπάνω.
Πού να έβλεπαν οι παλαιοί,που τα έλεγαν όλα απέξω, αυτό το πράγμα πάνω στο ψαλτήρι!!! Θα τους έβλεπα έτσι: :shok: :hit2: και μετά εμένα να καταλήγω έτσι :blackeye:
Αυτά προς το παρόν. Στο μέλλον ίσως να δημοσιεύσω όλη την εμπειρία μου με το gadget.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Το περιμενω κι εγω πως και πως για τον ιδιο ακριβως λογο, θα το καταστησω κινητη βιβλιοθηκη.
Οχι οτι ειμαι τοσο της τεχνολογιας τη χρησιμοποιω μονο για τα βασικα αλλα γιατι φευγεις για ταξιδι και μπορεις να εχεις τη βιβλιοθηκη σου σε ενα τσαντακι(;)και να την ενημερωνεις απλως καθε τοσο..και οχι μονο αλλα το χρησιμοποιεις σαν υπολογιστη και για αλλες εργασιες γενικως(laptop)..
Θα το παρω σιγουρα αλλα δεν ξερω αν(και ποτε) θα το χρησιμοποιησω στο αναλογιο..
Εχω ακουσει οτι ερχεται τον Ιουλιο με αγνωστη τιμη.
Γνωριζετε σχετικα πως μπορουμε να το προμηθευτουμε νωριτερα;
Οσο για τα προγραμματακια που προαναφερατε εγω προσωπικα θα εκανα απλως μια προεργασια πριν την Ακολουθια βαζοντας σε ενα φακελο τα βασικα κειμενα(και τα μουσικα) στη σειρα που θα αποδωθουν απ την αρχη μεχρι το τελος και εχοντας ταχτοποιημενα τα υπολοιπα για γρηγορη ευρεση αν χρειαστει ετσι απλα.
Μενει μονο να το δω στη πραξη αν οντως θα με βολευει καθως ασχολουμαστε με την παραδοση και κατι τετοιο ενω ξερουμε οτι ειναι ευχρηστο ισως φαινεται εφεντζιδικο και υπερβολικο στα ματια των υπολοιπων(ειδικα των πιστων) και να δημιουργησει προβληματακια.
Για το αναλογιο δεν ξερω αλλα θα το παρω σιγουρα για τους λογους που προανεφερα..(ισως και μονο)..
Αν γνωριζετε σχετικα για το ποτε θα ερθει,την τιμη και πως θα το προμηθευτουμε συντομοτερα,ενημερωστε μας
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο με όλη αυτή την σπουδή για διευκόλυνση των ψαλτών στα αναλόγια, και χωρίς καθόλου να αναφέρομαι σε εσάς προσωπικά-αφορμή παίρνω απλά από την έλευση αυτού του καινούργιου προϊόντος, είναι ότι διαπιστώνει κανείς φοβερή εξάρτηση των ψαλτών από τα μουσικά κείμενα σήμερα, πολύ μεγαλύτερη από το παρελθόν και ολοένα αυξανόμενη.

Πόσα μουσικά βιβλία είναι απαραίτητα τελικά να κουβαλάει κανείς σε τσάντες για να πάει να ψάλλει εκτός έδρας μια φορά;

Είχα ζήσει κάποτε το εξής περιστατικό. Σε μικρή Μονή της νησιωτικής Ελλάδος, όπου αξιώθηκα να ψάλλω επί αρκετά χρόνια Μ. Εβδομάδα, και η οποία είχε πληθώρα κλασσικών (και μάλιστα παλαίτυπων) μουσικών βιβλίων, ο αγωγιάτης που έφερε κάποιον νεαρό ψάλτη για να βοηθήσει κι αυτός στο ψάλσιμο υποχρεώθηκε να πάει δεύτερη φορά στο λιμάνι, να περιμένει το καράβι που θα φέρει μια ευμεγέθη τσάντα με μουσικά βιβλία του νεοκόπου ψάλτου, την οποίαν είχε ξεχάσει και χωρίς την οποία δεν μπορούσε να πεί τίποτα. Μου έκανε εντύπωση ότι και τα "Κύριε ελέησον" από μέσα τα έλεγε! Τόση εξάρτηση! Λοιπόν, πιστεύω ότι τέτοιου είδους ψάλτες θα είναι οι πρώτοι που θα αποκτήσουν το εν λόγω προϊόν, γιατί αυτούς πρωτίστως θα εξυπηρετήσει. Δεν μπορούμε να πούμε ένα δοξαστικό, λοιπόν, απ' έξω; Δεν μπορούμε να μάθουμε ένα σύντομο χερουβικό απ' έξω; Κοκ. Μήπως όλη αυτή η σπουδή να τα έχουμε όλα έτοιμα μπροστά μας δείχνει κι άλλα πράγματα, όπως ψαλτική ανωριμότητα και ανεπάρκεια; Ή, εν πάση περιπτώσει, όταν διακονούμε σταθερά ένα αναλόγιο, δεν μπορούμε να έχουμε εκεί τα βασικά ψαλτικά βιβλία χωρίς να τα κουβαλάμε πέρα δώθε;

Μη με παρξηγήσετε, και πάλι. Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας γενικώς. Είμαι, όμως, κατά όλων εκείνων των μέσων που δεν είναι πραγματικά απαραίτητα στη ζωή μας και αντί να μας εξυπηρετήσουν, έχει αποδειχθεί (κατά το ρηθέν και υπό γέροντος Παϊσίου) ότι φέρνουν πολύ περισσότερη μέριμνα και άγχος παρά εξυπηρέτηση. Πολύ φοβούμαι ότι κάτι τέτοιο θα δημιουργηθεί.

Και κάτι τελευταίο (και σας κούρασα είμαι σίγουρος...). Με όλα αυτά ενθυμούμαι συνεχώς κάτι που γράφανε οι αναρχικοί στους τοίχους του Πανεπιστημίου, όταν ήμουν κι εγώ φοιτητής: Ο πολιτισμός τους τελειώνει όταν πέφτει το ρέυμα... . Πόσο δίκιο είχαν τελικά!
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
nkontis
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010, 01:08

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από nkontis »

Ας αρχίσουμε από τα εύκολα:
konman έγραψε:Αν γνωριζετε σχετικα για το ποτε θα ερθει,την τιμη και πως θα το προμηθευτουμε συντομοτερα,ενημερωστε μας
Δυστυχώς δεν ξέρω την ακριβή ημερομηνία που θα έρθει στην Ελλάδα. Υποθέτω φθινόπωρο ή τέλος του χρόνου. Για την τιμή με σημερινά δεδομένα θα κοστίζει το χαμηλότερο μοντέλο (από αυτά που ακούγονται) 700 με 750 ευρώ. Εγώ νομίζω όμως πως μετά από αυτά που θα συμβούν τον Σεπτέμβριο στην Ελλάδα, θα είναι ακριβώτερο! Για πιο σύντομη προμήθεια μόνο μέσω εξωτερικού από το ebay ή από κανένα ταξιδάκι στις ευρωπαϊκές χώρες που ήδη το έχουν ή από κανέναν φίλο που μένει εκεί κ.ά.

Και ερχόμαστε στα δύσκολα:
nmnovice00 έγραψε:Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο με όλη αυτή την σπουδή για διευκόλυνση των ψαλτών στα αναλόγια, και χωρίς καθόλου να αναφέρομαι σε εσάς προσωπικά-αφορμή παίρνω απλά από την έλευση αυτού του καινούργιου προϊόντος, είναι ότι διαπιστώνει κανείς φοβερή εξάρτηση των ψαλτών από τα μουσικά κείμενα σήμερα, πολύ μεγαλύτερη από το παρελθόν και ολοένα αυξανόμενη.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
nmnovice00 έγραψε:Πόσα μουσικά βιβλία είναι απαραίτητα τελικά να κουβαλάει κανείς σε τσάντες...;
Πιστέψτε με πολλά και μεγάλα σε μέγεθος. Εγώ για παράδειγμα κάθε Κυριακή κουβαλάω 5-6 αρκετά μεγάλα βιβλία.
nmnovice00 έγραψε:...για να πάει να ψάλλει εκτός έδρας μια φορά;
Δεν μιλάω για εκτός έδρας. Μιλάω για το ψαλτήρι που έχει αναλάβει!!!
nmnovice00 έγραψε:...όταν διακονούμε σταθερά ένα αναλόγιο, δεν μπορούμε να έχουμε εκεί τα βασικά ψαλτικά βιβλία χωρίς να τα κουβαλάμε πέρα δώθε;
Όχι δεν μπορούμε. Μπορεί εσείς να ζείτε στον παράδεισο που κανένας δεν κάνει κακό στον συνάνθρωπό του, αλλά εμείς εδώ στη γη έχουμε ακόμα προβλήματα. Για παράδειγμα στην επαρχία που είμαι εγώ (Κορινθία) εάν κάνεις το λάθος και αφήσεις μουσικά βιβλία στο ψαλτήρι σου κοινώς την έκατσες γιατί απλώς την επόμενη Κυριακή...δεν θα είναι εκεί!!! Ακούγεται τρελό; Και όμως έχει γίνει!!! Ειδικά εάν τα βιβλία που χρησιμοποιείς είναι γραμμένα στον υπολογιστή και έχουν συγκεντρωμένα όλα σχεδόν τα μαθήματα με καλαίσθητο και σοβαρό τρόπο και αποτελούν μία τεράστια συλλογή πάνω από 5000 (!) σελίδες, δεμμένα σε καλλιτεχνικά βιβλιοδετεία, όπως έχω κάνει εγώ, τότε εάν τα αφήσεις στο ψαλτήρι, απλώς πας γυρεύοντας!!!
nmnovice00 έγραψε:Σε μικρή Μονή της νησιωτικής Ελλάδος, όπου αξιώθηκα να ψάλλω επί αρκετά χρόνια Μ. Εβδομάδα, και η οποία είχε πληθώρα κλασσικών (και μάλιστα παλαίτυπων) μουσικών βιβλίων
Ο παράδεισος που λέγαμε. Αγαπητέ, εδώ στην Κορινθία τα ψαλτήρια που θα βρεις μουσικά βιβλία είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού. Και μιλάμε για Αναστασιματάριο και κανένα των εκδόσεων της Ζωής, συνήθως την θ. Λειτουργία. Ούτε λόγος για βιβλία με μαθήματα νέων πατριαρχικών ψαλτών (Πρίγγου, Στανίτσα, Νικολαΐδη κ.ά.)
nmnovice00 έγραψε:Δεν μπορούμε να πούμε ένα δοξαστικό, λοιπόν, απ' έξω; Δεν μπορούμε να μάθουμε ένα σύντομο χερουβικό απ' έξω; Κοκ.
Αν είμαστε μόνοι μας μπορούμε (που και αυτό το κουβεντιάζω παρακάτω). Εάν όμως έχουμε και κανα δύο ανθρώπους που μας βοηθάνε στο ψαλτήρι και ψάλλουμε όλοι μαζί -εν είδη μίας μικρής χορωδιούλας- τότε ούτε μπορούμε, ούτε είναι συνετό να ψάλλουμε χωρίς κείμενο, γιατί θα γίνει κοινώς μπάχαλο.
nmnovice00 έγραψε:Μήπως όλη αυτή η σπουδή να τα έχουμε όλα έτοιμα μπροστά μας δείχνει κι άλλα πράγματα, όπως ψαλτική ανωριμότητα και ανεπάρκεια;
Μήπως αγαπητέ, μιλάμε εκ του ασφαλούς και κρίνουμε ανθρώπους και καταστάσεις έτσι αβασάνιστα; Μήπως ξεχνάμε πως υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που για λόγους ηλικίας ή για άλλους σωματικούς-πνευματικούς λόγους ή λόγω κάποιας ασθένειας δεν είναι σε θέση να θυμούνται ούτε ένα "Κύριε ελέησον" όπως λέτε; Μήπως ακόμα και στα πατριαρχικά αναλόγια η τακτική του απο στήθους ψάλλειν, που πράγματι έσωσε την μουσική μας τόσους αιώνες, έχει εγκαταλειφθεί; Μήπως γι αυτό δεν κατακρίθηκαν οι τρεις διδάσκαλοι όταν έφτιαξαν το νέο σύστημα γραφής, ότι δηλ. θα οδηγήσει στη λήθη των μαθημάτων και όλα θα ψάλλονται από κείμενο; Μήπως δεν θα έπρεπε για το λόγο αυτό να γίνει η μεταρύθμιση; Μήπως δεν υπάρχουν ψάλτες με άψογη φωνή, άψογη μουσική κατάρτιση, μεγάλο μουσικό ταλέντο και συναίσθηση του έργου τους ως ψάλτες που δεν είναι σε θέση (για λόγους που ανέφερα στην αρχή της παραγράφου) να ψάλλουν απέξω; Εγώ προσωπικά ξέρω μερικούς. Σε αυτούς τί θα πούμε; Να τα παρατήσουν και να φύγουν; Ή ότι είναι ανώριμοι και ανεπαρκείς; Σας βεβαιώ πως, τουλάχιστον αυτοί που ξέρω, δεν είναι τίποτα από τα δύο και μάλιστα είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να τους φτάσουν!!!
Φυσικά και υπάρχουν και εκείνοι που λέτε εσείς, που επειδή δεν ασχολήθηκαν όσο έπρεπε με την μουσική δεν είναι σε θέση να πουν ούτε ένα Κύριε ελέησον απέξω. Ναι, αλλά δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι, αλλά ούτε και αυτούς μπορούμε να τους χαρακτηρίζουμε με τέτοιους χαρακτηρισμούς. Ξέρουμε εάν αυτοί οι άνθρωποι οι ανώριμοι και ανεπαρκείς κάνανε έναν υπεράνθρωπο αγώνα για να φτάσουν να λένε σωστά, έστω και από το κείμενο αυτό το Κύριε ελέησον που εμείς ξέρουμε απέξω γιατί το χάρισμά μας ή η υγεία μας είναι καλύτερα; Μήπως ξεχνάμε πως ό,τι μας έχει δωθεί, μας έχει δωθεί άνωθεν; Θα ήταν καλό λοιπόν να μην κατακρίνουμε τους άλλους σε όποια κατάσταση και αν βρίσκονται γιατί υπάρχει κίνδυνος να πέσουμε και εμείς σε αυτή την κατάσταση (Ο δοκών εστάναι βλεπέτω μην πέσει δεν λέει η γραφή; ή κάπως έτσι τελοσπάντων το λέει).

Γράφω όλα αυτά στις 4:00 το πρωί, όχι γιατί θέλω να κατηγορήσω κάποιον, απλώς γιατί μερικές λέξεις έχουν βαρύ αντίκτυπο στην χρήση τους και θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με φειδώ. Τέτοιες λέξεις κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι και οι λέξεις "ανώριμος" και "ανεπαρκής". Προσωπικά δεν με πειράζει εάν κάποιος ψάλλει από βιβλίο, από σημειώσεις, από μνήμης, από κινητό ή εάν τα έχει χαράξει πάνω στο ψαλτήρι. Αυτό που κοιτάω είναι το πώς τα λέει αυτά που λέει. Μπορούμε να κρούουμε τον κώδωνα του κινδύνου για τυχόν προβληματικές καταστάσεις που βλέπουμε να προβάλλουν, δεν μπορούμε όμως, νομίζω, να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους.

Πέρα από τα παραπάνω, το εν λόγω μηχάνημα μπορεί να βοηθήσει και με άλλους τρόπους. Για παράδειγμα εάν ένας δάσκαλος περάσει μέσα όλα τα θεωρητικά βιβλία και τα έχει ανα πάσα στιγμή εκεί που παραδίδει θεωρία της μουσικής και για να ανατρέχει ο ίδιος στα συγγράμματα, αλλά και για να δίνει παραπομπές και παραδείγματα στους μαθητές. Ή μήπως και αυτά θα πρέπει να τα ξέρουν όλοι οι δάσκαλοι απέξω;

Με λίγα λόγια γιατί και η ώρα είναι δύσκολη. Ο μοναδικός λόγος που ανέφερα αυτή τη συσκευή δεν ήταν ούτε για διαφήμηση (δεν έχω καμμία σχέση εμπορική με την εν λόγω εταιρεία) ούτε για να συμβάλλω στην αλλοίωση της μουσικής, αλλά από χαρά και αγάπη για να μάθει όποιος θέλει και αυτόν τον τρόπο, μήπως και κανένας ανακουφιστεί από κάποια δυσκολία. Ούτε φυσικά θεωρώ πως οι νέες ανακαλύψεις μας οδηγούν στο χειρότερο. Πώς θα είχε χαρακτηρισθεί ο πρώτος ψάλτης που χρησιμοποίησε...χαρτώο κώδικα στην εκκλησία του από τους συναδέλφους του, εάν είχαν internet και υπήρχε το forum αυτό; ως ανώριμος και ανεπαρκής;

Κλείνω λέγοντας πως συμφωνώ με αυτά που λέτε περί αποδόσεως των μαθημάτων από μνήμης, αλλά διαφωνώ με τους χαρακτηρισμούς προς τους ανθρώπους που δεν μπορούν να τα εφαρμόσουν αυτά για διαφόρους λόγους, δικαιολογημένους ή μη. Υπάρχουν και άλλοι στον κόσμο μας που δυστυχώς δεν μπορούν να καταφέρουν αυτά που κάποιοι άλλοι μπορούν. Υπάρχουν και καταστάσεις (όπως αυτές που αναλύω παραπάνω) που χρειάζονται και τα κείμενα. Αυτές τις καταστάσεις έρχεται να θεραπεύσει η τεχνολογία και νομίζω πως το εν λόγω μηχάνημα αποτελεί μία λύση. Φυσικά υπάρχουν και άλλες.
Καλό λοιπόν θα ήταν να άλλαζα τον τίτλο του αρχικού θέματος περίπου ως εξής: το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία των χρηζόντων ανάγκης. Οι άλλοι απλώς...προσπεράστε το.

Αγαπάτε αλλήλους.

Ευχαριστώ
Νεκτάριος Κόντης.

Υ.Γ. Και όσον αφορά το "ρητό" των αναρχικών, πράγματι το είχα διαβάσει και εγώ σε κάτι τοίχους. Αυτό όμως που σκέφτηκα ήταν: "κοίτα, κατηγορούν τον πολιτισμό και την αξία του αυτοί που...δεν έχουν καν πολιτισμό, αλλά σκορπάνε καταστροφή και δυστυχία στο πέρασμά τους!!!" Εξάλλου το iPad ακόμα και το ρεύμα να πέσει έχει περίπου 10 ώρες διάρκεια μπαταρίας...! :wink2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkontis την 08 Ιουν 2010, 04:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Κύριε Νεκτάριε,

Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να γίνει συζήτηση με αυτό το ύφος. Διάβασα και δέχτηκα το (υπό ένταση;) κήρυγμά σας περί κατακρίσεως, αγάπης είς αλλήλους κ.λπ., αλλά να συζητήσω άλλο για το θέμα δεν νομίζω ότι έχει νόημα.

Επιστρέφω στον "παράδεισό μου..." προβληματισμένος για την κατάσταση εκεί κάτω στην γή :D (χιούμορ).

Να με συμπαθάτε.
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
Nikolas
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Απρ 2008, 16:36

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από Nikolas »

Kalh sas Hmera apo Australia
Simfono apolita me thn texnoloyia tou IPad ine yperoxo, exo episis Apple I mac, sto spiti mou, omos prwta ixa rwthksi ton yeronda mou an exo evloyia na to fero to Ipad sthn ekklisia, kai distixos me ipe oxi, me thn enia pos tha eprepe sigoura na kratousame thn paradosi mas, opos ta paralavame etsi apo tous Ayious Theoforous Pateres, sigoura h texnoloyia exi feri poles efkolies kai aristes malon, omos sthn periptosi mou, kalitera tha itane na ekana ipakoi.
Nane Evloyimeno! Eimai Psalths edo kai 25 xronia, sto eksoteriko, yenithika kai megalosa sthn Kwstantinoupoli, sta pedika mou xronia ixame aristous daskalous kai psaltes, ston Ayio Dimitrio sta Tatavla. Ixame apoklistika Bizantini mousiki kai typota allo, kai h psalmodia eferne kataniksi sthn kardia twn pistwn, Shmera distixos o kozmakis exi mania me (mousiki) tou Eresiarxi sakelaridi! kai akuyete xalia, enna mono lego, kalitera na min psalo potes para na psalo eretika mesa se Orthodokso Nao Tou Kiriou !
Dinontas telos sto gramma mou efxomenows panda na sas exi kala O Kalos Triadikos mas Theos, kali dinamh adelfh mou
o elaxistos
Nikolas
bilko11@bigpond.com
Άβαταρ μέλους
nikosthe
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Απρ 2008, 23:04

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από nikosthe »

Μερικές ερωτήσεις:
nkontis έγραψε: Όσον αφορά το μέγεθος των γραμμάτων μπορούμε να τα μεγαλώσουμε όσο θέλουμε σε σημείο ώστε να είναι μεγαλύτερα από τα πρωτότυπα βιβλία.
Η διαδικασία μεγέθυνσης είναι απλή; Εάν το pdf έχει μέσα και εικόνες, οι οποίες, μαζί με το κείμενο υπερβαίνουν το μέγεθος της σελίδας, εφόσον τις μεγενθύνεις, μπορεί παραταύτα να μεγαλώσουν κι αυτές και να μη χαλάσει η διάταξη;
nkontis έγραψε:Δεύτερον πρέπει κάποιος να κάνει το scrolling στη συσκευή (να γυρνάει δηλ. τις σελίδες στο βιβλίο την ώρα του ψαλσίματος: μην ξεχνάτε πως τώρα δεν βλέπουμε σε δύο σελίδες όπως σε ένα ανοικτό βιβλίο αλλά σε μία και συνεπώς πρέπει να γυρίζουμε σελίδα πιο συχνά).
Είναι εύκολο το γύρισμα της σελίδας; Επίσης, πόσο γρήγορο είναι να πας π.χ. 30 σελίδες πιο κάτω ή σε μια συγκεκριμένη σελίδα του βιβλίου;
nkontis έγραψε:Τέλος, το προγραμματάκι που βρήκα σαν πιο κατάλληλο για να διαβάζει τα pdf δεν έχει ακόμα την δυνατότητα να ανοίγει το ίδιο βιβλίο σε δύο διαφορετικά σημεία. Έτσι εάν θέλουμε, για παράδειγμα, να πούμε ένα χερουβικό και για Τριάδι να γυρίσουμε σε άλλο χερουβικό στο ίδιο βιβλίο, θα συναντήσουμε ένα μικρό προβληματάκι καθυστέρησης.
Δηλ. το πρόγραμμα δεν έχει σελιδοδείκτες, που να μπορείς να βάζεις στα pdf, ώστε όταν τα ξανανοίξεις να πας κατευθείαν στο σημείο που θες; Γιατί αυτό το χαρακτηριστικό είναι must για πολυσέλιδα βιβλία.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υποστηρίζει άλλους τύπους εκτός pdf (βασικά djvu και epub).

Εγώ για τελείως άλλη δουλειά (διάβασμα παλιών θεωρητικών βιβλίων στο σπίτι και βασικά... στο κρεβάτι!) πήρα το BeBook mini. Για μένα δεν υπάρχει θέμα σκαναρίσματος, αφού κατέβασα για την πλάκα καμιά 60αριά παλιά βιβλία από το internet. Οι εντυπώσεις μου ανάμικτες: έχει 5 έτοιμα κουμπιά-νούμερα για σελιδοδείκτες που απλώς τα πατάς και μπαίνουν σε κάθε κείμενο, πράγμα ιδιαίτερα πρακτικό. Σε βιβλία που θες περισσότερους σελιδοδείκτες, απλώς τα έχεις 2 φορές και στο 2ο βάζεις άλλους 5 (εγώ αυτή τη λύση έχω βρει). Επίσης μεταφέρεσαι σχετικά γρήγορα σε οποιαδήποτε σελίδα, αν ανοίξεις το μενού, πατήσεις την κατάλληλη εντολή, γράψεις τον αριθμό της σελίδας και πατήσεις το κουμπί για μετάβαση (ΣΧΕΤΙΚΑ γρήγορα λοιπόν, μια και είναι 4 ενέργειες, ενώ η ταχύτητα απόκρισης του bebook στις εντολές που του δίνεις δεν είναι και για όσκαρ, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνει τη δουλειά του) Υποστηρίζει επίσης πάρα πολλούς τύπους αρχείων, από εικόνες και doc μέχρι djvu και epub. Υπόψιν ότι το djvu είναι το μοναδικό format κατάλληλο για βιβλία με πολλές σελίδες (μιλάμε για πάνω από 1000), όπου το pdf είναι στην ουσία άχρηστο, γιατί αργεί τόσο πολύ που στην πράξη δεν το διαβάζεις. Ενώ το djvu δεν αργεί καθόλου και είναι και μικρότερο! Κι αυτό γιατί είναι εξειδικευμένο format για βιβλία με σκαναρισμένες εικόνες, όλα δηλ. τα παλιά! Επίσης, πολύ καλή είναι η αυτονομία του BeBook: ενώ χτες βράδυ το ξέχασα στο hold για κανα δωδεκάωρο, έχασε μόνο μία ράβδο από τις τέσσερις! Και φανταστείτε ότι ακόμα δεν έχω γεμίσει τη μπαταρία πλήρως από την αγορά του...

Το μειονέκτημα του bebook είναι κυρίως η μεγέθυνση και βασικά το ότι δεν μπορείς να μεγεθύνεις περισσότερο εάν το μέγεθος της εικόνας ξεπερνάει το οριζόντιο μέρος της οθόνη. Εγώ θα επιθυμούσα να μεγεθύνεται η εικόνα και το επιπλέον μέρος να scroll-άρεται με κάποια μπάρα και τα ανάλογα βελάκια. Κι αυτό γιατί πολλές φορές αυτό που έχει σκαναριστεί ως εικόνα σελίδας βιβλίου στην πραγματικότητα δεν είναι όλο χρήσιμο, αλλά μόνο το κείμενο (το άσπρο μέρος που είναι γύρω-γύρω δεν μας ενδιαφέρει). Άρα μια μεγέθυνση πέραν του οριζόντιου μεγέθους της σελίδας που μπορεί να εικονίσει το bebook δεν θα έβλαπτε καθόλου (λέω "οριζόντιου" γιατί το κάθετο το scrollάρει και χωρίζει το κείμενο). Η πλάκα είναι ότι το παλιό mp4φωνo που μου χάλασε είχε αυτή τη δυνατότητα και διάβαζα το βιβλίο από σκαναρισμένες εικόνες μια χαρά! Ενώ εδώ δεν γίνεται, χώρια που το bebook, παραδόξως, δεν υποστηρίζει μεγέθυνση σε αρχεία εικόνων, αλλά μόνο σε αρχεία κειμένου! Επίσης είναι ασπρόμαυρο και όχι έγχρωμο και καμία σχέση με τα εφέ του ipad... Απλώς για να κάνεις τη δουλειά σου και τίποτα παραπάνω.
Βέβαια, στα pdf που δεν είναι από σκαναρισμένες εικόνες αλλά π.χ. από απευθείας μετατροπή από το wοrd, είναι πολύ καλύτερη η απόδοση: μεγεθύνεται γρήγορα έως και... 9x και το κείμενο αναδιπλώνεται! Άρα το συγκεκριμένο gadget δεν προσφέρεται τόσο για σκαναρισμένα pdf όσο για εξαρχής δημιουργημένα (αν και σ' αυτά υπάρχουν πάλι ψιλοπροβλήματα εάν έχουν πίνακες).
Άλλο μειονέκτημα ότι δεν έχει ρύθμιση φωτεινότητας. Κι αυτό γιατί η οθόνη του προσομοιάζει στο πραγματικό χαρτί (e-paper), το οποίο... δεν έχει φώτα! Αυτό σίγουρα συντελεί και στην πολύ αυξημένη αυτονομία, είναι όμως πρόβλημα αν θες να διαβάσεις το βράδυ στο σκοτάδι: πρέπει να έχεις κανα κινητό με φακό δίπλα ή να του κρεμάσεις καμιά μικρή λάμπα-γκατζετάκι.

Αυτό που θέλω να δοκιμάσω είναι το Archos 9, που είναι υπολογιστής με windows 7, αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική μπροστά στα 250 ευρώ του BeBook mini... Υπάρχει βέβαια και το Archos 7, που όμως είναι media player και δεν υποστηρίζει pdf, djvu και τέτοια.
konman

Απ: Το νέο iPad της Apple στην υπηρεσία του ψαλτηρίου

Δημοσίευση από konman »

Προσφατα ανακαλυψα οτι υπαρχει μια εναλλακτικη και φθηνη προταση κινεζικης εταιριας που αρεσκεται στις αντιγραφες εμπορικα πετυχημενων μοντελων το λεγομενο i - p e d ..δηλαδη μια αντιγραφη του i-pad με λιγο μικροτερη οθονη διαφορετικης αναλυσης και αλλο λογισμικο με τιμη γυρω στα 85ευρω.
Πατηστε i-ped στο google.
Για τους υπολοιπους προτεινω το (m)y - head(=κεφαλι) που δεν κοστιζει τιποτα και ειναι και σιγουρο αρκει να διαθετουν καλη ..μνημη. :biggrin:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”